Над 500 коледари се надиграват по улиците на Ямбол и възвестяват Рождество Христово. Днес в града се провежда традиционният фестивал "Ямболски коледарски буенек". Местните коледарски дружини, наречени "куди", започнаха своя обход още късно снощи. Продължават днес през целия ден, като привличат стотици зрители - жители и гости на града.

ВИЖТЕ СНИМКИ >>

Според етнографи коледарската традиция в Ямбол е уникална за страната. Местните коледари се отличават, тъй като са единствените, които не само пеят и благославят, а и танцуват коледен буенек - отривисто мъжко коледарско хоро. За разлика от другите коледари, ямболските са обути в кавалерийски ботуши с шпори.

Ямбол - коледарски буенек - уникална традиция - фестивал

Снимка: БТА

"За танцуващите коледари информация получаваме от малкото спомени, съхранени до наши дни, от които научаваме, че някъде към 1917-18 година, докато изпълняват своята мисия - да обикалят къщите и да възвестят чудото, наречено Рождество Христово, ямболските коледари започват и да потропват. Както разказват съвременниците, участвали в тези събития преди толкова много години - първо от студ и на второ място, за да привлекат вниманието на своите изгори - любимите момичета, които са ги очаквали с нетърпение. И този начин на изява се харесва на коледарите", разказа пред БНР етнографът Динка Ангелова, която е и член на журито, оценяващо представянето на групите.

Башът задължително носи сабя, с която задава ритъмът на танца. Коледарският буенек се изпълнява по различен начин от групите от Каргона и баира, допълва Динка Ангелова.

Фестивалът "Ямболски коледарски буенек" събира всяка година над 20 местни коледарски куди, чийто буенек оглася целия град.

Ямбол - коледарски буенек - уникална традиция - фестивал

Снимка: БТА

В Ловеч коледари посетиха кмета Страцимир Петков, а след това с празнично шествие преминаха по централната пешеходна зона на града, видя репортер на БТА. В стария квартал "Вароша", където е разположен коледният базар, кметът почерпи присъстващите с баница за празника.

Коледарската група от селата Радювене и Баховица благослови жителите на Ловеч за празника.

В Ловеч коледари посетиха кмета Страцимир Петков, а след това с празнично шествие преминаха по централната пешеходна зона на града

Снимка: БНР

Кметът Страцимир Петков посрещна коледарите, облечен в автентична носия.

"Хората трябва да започнат да се уважават един друг възможно най-много, защото така ще дадем позитивизъм на града ни, необходим за развитието му. Пожелавам на всички здраве на първо място и вяра", каза Страцимир Петков.

Ямбол - коледарски буенек - уникална традиция - фестивал

Снимка: БТА

За коледното настроение се погрижи Общинският духов оркестър, а на площада във "Вароша" се изви празнично хоро.

Десетки старозагорци се насладиха на общоградския празник "Добре ми дошли, коледари" в деня на Коледа на площада пред сградата на Общината. В концерта се включиха танцьорите от Общински фолклорен ансамбъл "Загоре", фолклорна формация при Народно читалище "Съзнание 1933", коледарска група при Народно читалище "Иванка Терзиева 1927 година" при село Богомилово, мъжка певческа група при Народно читалище "Св. Климент Охридски 1858" и Народно читалище "Настроение 2017".

На Коледа старозагорци се насладиха на концерт „Добре ми дошли, коледари“

Снимка: БТА

Празничната програма включваше народни песни и хора, а водещ беше народният певец Веско Василев.

В Музея на архитектурно-исторически резерват в Боженци бе пресъздаден обичаят коледуване. Коледарската дружина бе съставена от танцьорите на Фолклорен танцов ансамбъл "Сивек" - Габрово, които пяха коледарски песни и наричаха за здраве, късмет, щастие и хубав живот.

Обичаят коледуване беше пресъздаден в музея в Боженци

Снимка: БТА

Коледарите първи оповестяват Рождество Христово. Те са чакани гости. Вярва се, че техните благопожелания в къщата и наричанията край огъня се сбъдват. Затова и домакините специално са приготвили за тях дарове - коледарски кравай с пара и различни благини. Коледарите пеят песни за дома, за всеки член от семейството, за здраве, късмет, любов, щастие.

През утрешния ден обичаят ще бъде пресъздадено и в Регионален етнографски музей на открито "Етър" - Габрово, където за здраве ще наричат коледарите от поредното издание на "Училището за коледари". На 27 декември в Трявна коледарите се събират през музей "Даскаловата къща".