Туристическият данък в София раздели ГЕРБ и ПП-ДБ-СС
В изменението се засяга и повишаването на Патентния данък, който браншът плаща годишно
Туристическият данък не се плаща от софиянци, а се плаща от туристите, които идват в града. Това отбеляза пред БНР общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Пламена Терзирадева относно предложението за увеличение на данъка за туристи в столицата върху имотите за краткосрочно настаняване. В изменението се засяга и повишаването на Патентния данък, който браншът плаща годишно.
До 3 лв. ще е данъкът за 5-звездните хотели, а за хотелите с по-малко звезди увеличението е по-малко, обясни тя. Според нея това няма да се отрази на решението на туристите да посетят града.
Терзирадева напомни, че през 2011 г. данъкът е бил 3 лв., после е намален на 1,2 лв. за 5-звездните хотели. Оттогава не се е променял, уточни тя и добави мнението си, че и тези 3 лв. отново остават символични.
По думите ѝ това е стратегическо подпомагане на бизнеса: "Увеличавайки данъка, по закон ние тези средства трябва да ги върнем в сектора. Връщайки ги към сектора, ще подпомагаме бизнеса".
Терзирадева обясни, че средствата основно ще отиват за реклама и промотиране, както и изграждане на идентичност на София. До момента нашият град няма нещо, с което да се асоциира, подчерта тя.
И бе категорична, че имат подкрепата на бизнеса и то още от предизборната кампания. Това е процес, който върви от година и половина, изтъкна Терзирадева.
Според общинския съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян обаче всичко това са само добри пожелания и общи приказки:
"Въпросът е - с всички тези пари, които те планират да вкарат в бюджета на Столична община, абсолютно никаква не е гаранция, че те ще бъдат насочени към туристическия бранш".
Данъците отиват в общата хазна, категоричен бе той. И обясни, че голямото им притеснение е, че "тези пари, прогнозирани 5 млн. лв., ще отидат в джоба на Васил Терзиев и той ще ги управлява безконтролно". Според него всичко това трябва да мине през конкретен механизъм:
"Да дадем 5 млн. лв. на Терзиев да ги харчи както прецени, без никаква конкретна цел, която да е поставена, без ясен механизъм, по който кметът да бъде контролиран - това няма как да се случи".
Другото нещо, което отбеляза Антон Хекимян, е, че това увеличение не е предложение на ПП-ДБ-СС. Това е предложение на бизнеса, смята той.
Според Николай Петков - председател на Съюза на данъкоплатците в България и консултант в сферата на недвижимите имоти и кредитирането, промяната ще има по-скоро положителен ефект.