Трайчо Трайков иска да сменя името на улица "Граф Игнатиев"
Кметът на район "Средец" събира предложения, а граждани веднага дават идея да се върне старото й наименование - "Самоковска"
Кметът на Столичния район "Средец" Трайчо Трайков излезе с инициатива за преименуването на една от централните и емблематични столични улици, кръстена на Граф Игнатиев. Като основен свой аргумент, идеологът на премахването на Паметника на Съветската армия, изтъква вина на руския аристократ за гибелта на Васил Левски.
Това не е първият път, когато името на руския генерал е на прицела на градските управници. Точно преди една година и кметът на София Васил Терзиев обяви, че обмисля да прекръсти ул. "Граф Игнатиев" на улица "Навални".
Подновената идея сега Трайчо Трайков лансира по повод 152 г. от обесването на Апостола.
"Не е приемливо, дори и по чисто фотогенични причини, централна улица в София да носи името на човек с нееднозначна, най-вероятно с изключително негативна, роля за осъждането на Васил Левски на смърт - Граф Игнатиев", пише в профила си във Фейсбук Трайков. И допълва, че графът "не го е направил от лошотия, въпреки, че участието му в жестоките погроми срещу евреите в Русия може да ни накара да се съмняваме в това".
Аргументира се за идеята си с факта, че графът е действал "изцяло в интерес на руската имперска политика, която е виждала в самостоятелното българско национално-освободително движение опасност за постигането на основната си цел - завладяване на Босфора и Дарданелите".
Трайков прави уговорката, че очаква веднага да бъде критикуван с тиради от рода на "всичко друго ли свършихте" и "това ли е най-важното" и дори намеква за "захласнати позовавания на "новия световен ред", предвид стоплянето на отношенията между Москва и Вашингтон в търсене на мир в Украйна.
"Самият Левски, както и Ботев, и Раковски, и Захари Стоянов, и редица други български революционери, е бил съвсем наясно с това", твърди още бившият министър от първия кабинет на Бойко Борисов. "Сигурно и по тази причина, след обесването на Левски, граф Игнатиев е изпратил тържествуваща телеграма за "щастливия изход от Софийската афера", дава още аргументи в полза на своята инициатива районният кмет.
Генералът и дипломат от кариерата Николай Игнатиев води преговорите в Сан Стефано за сключването на мирния договор след победата на Русия над Османската империя. На него дължим постигането, макар и за кратко, на границите на Сан-Стефанска България - останала завинаги български национален идеал. Графът подкрепя създаването на Българската патриаршия и заема българската страна в спора с гърците. Приближеният до руския императорски двор княз е изиграл голяма роля за решението Русия да започне Руско-турската война. Твърди се, че преди това се е противопоставял на желанието на българската емиграция да вдига въстание, което е смятал за безумно.
Трайчо Трайков събира и предложения за ново име на улицата, тъй като обяснява, че няма как да внесе писменото предложение на сесия в Общинския съвет без да посочи как ще се казва улицата след преименуването й.
"Така или иначе, когато се внася в СОС доклад за смяна на името на улицата, е необходимо да се предложи ново, който има виждания по въпроса - да казва. Пък да помислим", призовава Трайков.
Под поста на стената му в социалната мрежа веднага започват да валят предложения на граждани.
Някои привърженици на подмяната на името държат да се върне старото наименование на улицата, което е било "Самоковска". Други предлагат "Граф Игнатиев" занапред да бъде кръстена на бившия вицепрезидент Тодор Кавалджиев, на Райна Княгиня или на Царица Елеонора. Трети пък стигат още по-далеч в бъдещето и отсега предлагат, след като прекръстят ул. "Граф Игнатиев", съдбата й да последва и ул. "Московска".
Има и такива, които се възмущават от начинанието на Трайков. Някои му напомнят, че моментът не е удачно избран, защото може да се наложи не само да се откаже от идеята си, ами и да възстанови демонтирания Паметник на Съветската армия.
"Трайчо, Трай, че не се знае от коя страна на салфетката ще ни сложат Тръмп и Путин! Да не се наложи да връщаме имената на улиците, че и Паметника на Червената армия ще трябва да възстановиш!", съветва го Тодор Михайлов.
Трайков пък беше сред първите, издигнали глас за премахването на Паметника на Съветската армия, който попада и на територията на неговия кметски район. Той отправяше неколкократни призиви, след което дойде и решението на Столичния общински съвет. В момента мястото стои оградено, като строеж, и всякакви дейности са замразени след първоначално демонтираните фигури.
Междувременно в Столичния общински съвет вече има предложение от тримата съветници на "Синя София" Вили Лилков, Иван Сотиров и Ивайло Йонков за преименуването и на площад "Александър Невски", което трябва да бъде гласувано на сесия.