Работна група между Министерството на енергетиката, БЕХ, Столичната община, СОС и Топлофикация София ще изготви план за оздравяване на дружеството вследствие на рекордното повишените цени на природния газ и натрупващият се всеки месец дефицит, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова. Общински съветници започват работа с държавата незабавно, съобщи председателят на СОС след като свика председателски съвет във връзка с получено писмо от министъра на енергетиката за сформиране на работна група за оздравяване на дружеството.

По неофициална информация "Топлофикация София" може да бъде прехвърлена от Столична община към държавата, но е възъмжна и концесия след това. Такова решение обаче може да бъде одобрено само от Столичния общински съвет.

"В петък по мое искане проведохме среща с министър-председателя Гълъб Донев. На нея присъстваха министърът на енергетиката, министърът на финансите и министърът на икономиката. Бях заедно с председателя на Столичния общински съвет, като темата беше да се обсъди и намери вариант за функционирането на Топлофикация София в условията на драстично покачващи се цени на газа". Това каза пред журналисти кметът на София Йорданка Фандъкова при проверката на ремонта на пътя за Клисурския манастир, цитирана от БТА.

Фандъкова обясни, че е запознала министър-председателя с актуалното състояние на Топлофикация, както и с прогнозата на експертите, че при настоящите цени на газа до края на годината дружеството ще натрупа нови близо 500 млн. лв задължения.

"Предишното правителство и парламента не приеха компенсации за газ. Това означава, че всички топлофикации, както и бизнеса, функционират при липса на каквито и да е компенсации за газ", посочи кметът Фандъкова.

На срещата си с министрите кметът Йорданка Фандъкова и председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев са поставили три въпроса. Първият е да се гарантира отоплителния сезон на софиянци, вторият - заедно да потърсят краткосрочно решение за ликвидността на дружеството. При поставянето на третия въпрос кметът Йорданка Фандъкова е запознала министрите с плана на Столичната община за модернизация на Топлофикация София. В резултат на това всички страни са се договорили да работят заедно за неговата реализация.

Във връзка с това вчера от енергийното министерство са изпратили писмо до Столичната община за сформиране на съвместна работна група между министерството, Българския енергиен холдинг, Топлофикация София и Столичната община. Очаква се групата в много кратък срок да направи план за оздравяване на дружеството, който включва и изпълнението на плана за модернизация.

Шефът на Столичния общински съвет Георги Георгиев вече свика извънредно заседание на Председателския съвет, за да бъде обсъдено постъпилото писмо от министъра на енергетиката Росен Христов.

Георгиев е предложил на лидерите на политически групи от местния парламент да вземат участие в работната група, предвид това че именно общинският съвет е принципал на дружеството и той взема решения за неговото управление. Основната задача на работната група ще бъде изготвяне на план за съвместни действия между държавата и общината за план за излизане от кризисното състояние на дружеството, вследствие на рекордното повишените цени на природния газ и натрупващият се всеки месец дефицит, за което общинските съветници алармират през последната една година.

"За нас най-важно е гражданите да бъдат спокойни, че ще им бъде осигурено топлоподаване през целия сезон и то на поносими цени, защото е недопустимо да продължи бездействието на предходното правителство по този проблем и цялата цена на неадекватната държавна политика в сектора да я плащат софиянци", коментира още председателят на СОС, цитиран от "24 часа".

Председателският съвет се е обединил около предложението на Георги Георгиев и съветниците започват работа с представители на държавата незабавно.

Ако се стигне до прехвърляне на "Топлофикация София" към държавата, то това ще бъде не продажба, а "дълг срещу собственост",  коментират запознати.

"Топлофикация София" е най-големият ползвател на природен газ в България (около 35% от годишното потребление) и е длъжник с около 1 млрд. лв. на "Булгаргаз" и БЕХ. Натрупаната загуба през годините пък също гони милиард. Според финансовия отчет на "Топлофикация София" за 2021 г. активите на дружеството са над 2 млрд. лв. след признати почти 600 млн. лв. нематериални активи за сервитутни права за терените, през които минава топлопреносната мрежа. Това означава, че сделката може да се осъществи без реални плащания от която и да е от страните, отбелязва "Капитал".