Предлагат нови мерки за разделното събиране на отпадъци в София
Повече контейнери и с по-големи отвори са част от промените, както и по-високо изисквания към сметопочистващите фирми
Повече точки и контейнери за разделно събиране на отпадъци в Столична община. Това предлагат зам.-кметът по екология Надежда Бобчева и общински съветници от "Продължаваме промяната-Демократична България(Спаси София)"
Идеята е да има значително увеличение на броя на точките с цветни контейнери, разполажени на територията на София. В момента те са 3000, а броят на металните - за общ отпадък - е над 90 000. Промяна ще има и в големината на отвора на контейнерите, за да бъде по-лесно изхвърлянето, като по-конкретно за картонените отпадъци, за да не приличат контейнерите на сметище, заградено от различни опаковки, каза общинският съвет Симеон Ставрев.
Сред предлаганите мерки е и уеднаквяване на системата на контейнерите за всички райони на София с трицветна система. В момента две трети от София има двуцветна система, каза още Ставрев.
Като цяло целта е да бъдат въведени по-високи изисквания към услугата.
По въпроса с поставянето на кафяви контейнери за хранителните-биоотпадъци зам. кметът по екологията Надежда Бочева съобщи, че се правят по график и първо ще бъдат доставени в "Малинова долина", Банкя и "Витоша".
Според вносителите на промените разделянето на органичните отпадъци е ключов момент при рециклирането.
От началото на годината до момента сме се постарали да затегнем контрола по дейностите за сметосъбиране, като 7.5 пъти са повече наложените санкции за нарушения за първите 6 месеца на годината спрямо 2023 г., посочи зам.-кметът. Какво следва - имаме по-високи очаквания към сметопочистващите фирми, обясни Бобчева. И уточни, че повечето договори на фирмите изтичат догодина, в момента се подготвят нови договори за обществена поръчка.
Предвижда се и увеличаване на броя на "зелените острови", за момента те са на ниво квартал - в "Овча купел", "Надежда" и "Илинден".
Сред мерките са и мобилни центрове за по-лесно разделно изхвърляне.
Има интерес от гражданите към компостерите за домакинства, които раздаваме, събираме заявления, добави Бобчева.
С новите промени разходите за сметосъбиране на софиянци ще бъдат по-малко, коментира Симеон Ставрев, общински съветник, в отговор на въпрос дали новите мерки ще доведат до вдигане на такса "смет" за софиянци.
Този вторник в комисията по околна среда на Столичната община (СО) ще се гледа докладът за договорите с рециклиращите фирми, за минималните условия към тях, на свой ред обясни Емилия Ангелова, общински съветник. По думите ѝ в момента Столичната община не разполага с адекватна система за рециклиране на отпадъците. Предишните условия по-скоро работят за фирмите, отколкото за гражданите, затова предлагаме изискванията да бъдат завишени, подчерта тя. Тези фирми, по думите ѝ, правят по около 100 млн.лв. оборот на година. Крайно време е отпадъците да започнат да се разбират като ресурс, затова едно от предложенията е централизиране на информационните кампании, хората не знаят, че кутията от мазната пица не може да се рециклира, например, разясни Емилия Ангелова. Освен това рециклирането бил по-евтиният вариант за общината, от което могат да се спестяват около 15-10 млн. лв годишно.
Общинските съветници от ПП-ДБ-СС призоваха останалите политически групи при разглеждането на доклада в комисия утре и на заседанието на СОС в четвъртък да покажат дали пазят обществения интерес. Убедени сме, че прилагаме промени в полза на хората, посочи Ангелова.