Отбелязваме Седмицата на щитовидната жлеза
Време е да проверите контролния панел на тялото си!
Международната тиреоидна седмица ще бъде отбелязана в България от 25 до 31 май 2018 г. Тази година мотото на кампанията е "Време е да проверите контролния панел на тялото си!". Мисията й е да акцентира върху важността на щитовидната жлеза за протичането на всички жизнени процеси в организма. Организатор на инициативата, за пета поредна година, е Сдружението на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза в България (ВИОМ).
Болестите на щитовидната жлеза засягат всеки десети българин, но повечето от хората не подозират. Статистиката говори, че у нас : 24.4% от населението има възли в щитовидната жлеза, от тях 32.1% са жени, а 15.7% - мъже. 18,9 % са хората, които имат автоимунно тиреоидно заболяване (23% са жени и 10% - мъже). 10,7 % са с нарушена функция на щитовидната жлеза като 6.2% са с хипофункция (намалена функция на жлезата) и 4.5% са с хиперфункция (увеличена функция).
Тази година Седмицата на щитовидната жлеза ще включват редица инициативи. На 25 май, Световния ден за борба със заболяванията на щитовидната жлеза, млади доброволци ще раздават информационни материали на бул. "Витоша", а вечерта сградата на НДК ще бъде осветена в лилаво, в знак на съпричастност с хората, водещи битка в тиреоидно заболяване. Лице на кампанията за България е актрисата Аня Пенчева, която е с тиреоидно заболяване.
Аджъбадем Сити Клиник МБАЛ Токуда също ще се включи в инициативата с безплатни прегледи на щитовидна жлеза за бременни и жени от 18 до 45 години. Консултациите предвиждат клиничен преглед и кръвни лабораторни изследвания на щитовидната жлеза, и ще се проведат на 30 май от 12 до 16 часа. Необходимо е предварително записване на тел: 02/403 4000 или 02/403 4917.
В рамките на инициативата сдружение ВИОМ, съвместно с Национална пациентска организация, ще проведе безплатен скрининг (ехография + преглед от специалист) по време на специализираните изложения "Мисия Здраве" и "Булмедика".
"Един от основните проблеми с тези заболявания е, че те рядко се откриват навреме, тъй като някои от симптомите са твърде нетипични. Обикновено пациентите си мислят, че имат проблем със сърцето, с нервната система и чак на по-късен етап стигат до ендокринолог", обяснява Мария Силяновска, председател на ВИОМ. Това е и причината тази година кампанията да бъде посветена на това колко разнолика може да бъде картината на тиреоидните заболявания.
Поставянето на навременна диагноза е предизвикателство в цял свят. Според международно проучване, проведено едновременно в 6 страни в Европа сред пациенти с тиреоидно заболяване, 70% от изследваните не са имали никаква представа, че симптомите им се дължат на проблем с щитовидната жлеза преди да бъдат диагностицирани. При 40% поставянето на диагноза е отнело между четири месеца и две години. "В България обаче, наред със скритата симптоматика, друга причина за забавяне на лечението е, че не се провежда профилактика на това заболяване", категорична е Мария Силяновска. Освен това ехографският преглед, който е важна част от диагностичния процес, не се заплаща от Националната здравно-осигурителна каса. Така хората разчитат на различни доброволни акции, организирани от ВИОМ и други организации, но те не могат да обхванат всички.
"Тиреоидните заболявания имат важно значение, тъй като водят до нарастване на сърдечно-съдовите заболявания и атеросклерозата, а от там до повишаване на смъртността. При децата обуславят непълноценно нервно-психическо развитие, а при жените в репродуктивна възраст водят до намаляване на раждаемостта поради стерилитет, спонтанни аборти и аномалии на бременността", обяснява проф. д-р Боян Лозанов, началник на Клиниката по ендокринология и нефрология в Аджъбадем Сити Клиник МБАЛ Токуда.
Като продължение на кампанията от септември месец до края на годината Столична община също ще се включи в отбелязването на международната тиреоидна седмица със скринингови прегледи, които ще се проведат в Първа МБАЛ - София EАД, Втора МБАЛ - София АД, Пета МБАЛ - София EАД, и 12 ДКЦ София.
Международната Тиреоидна седмица се отбелязва едновременно в над 40 държави по света със скринингови прегледи, информационни кампании, обучителни лекции, пресконференции, публикации в медиите. Тя е създадена през 2008 г., по инициатива на Международната тиреоидна федерация (Thyroid Federation International). От 2011 г. и България се включва в отбелязването й, а от 2014 сдружение ВИОМ, което е член на Международната тиреоидна федерация, организира различни инициативи у нас.
Кампанията е с подкрепата на Мерк България.
НАЙ
Първан Симеонов: Прекратяването на преговорите изглежда като грешка на ГЕРБ
Решението на ГЕРБ изненада преговарящите партии за кабинет
ГЕРБ прекрати преговорите за правителство
Кирил Петков показа резултатите си от направен троен тест за наркотици
Огромна риба тон бе продадена на търг в Япония за близо 1,3 милиона долара
Контраофанзива на Киев в Курска област, Русия пък завзела 3600 кв. км. от Украйна
Кирил Петков показа резултатите си от направен троен тест за наркотици
ГЕРБ прекрати преговорите за правителство
Решението на ГЕРБ изненада преговарящите партии за кабинет
Първан Симеонов: Прекратяването на преговорите изглежда като грешка на ГЕРБ