Разписана от главния архитект на София заповед за разрешение на строителство върху терена, на който се намира сградата на "Балкантон", доведе до обявяването на протест, а кметът Васил Терзиев заяви, че ще провери казуса.

Вчера от сдружение "Лагера" във Facebook алармираха, че главният архитект на София Богдана Панайотова е разписала заповед за разрешение на строителство на седем 5-етажни сгради върху целия терен, където се е намирало студио "Балкантон". От сдружението искали емблематична сграда с дългогодишна история, от която произлизат всички български музиканти, да бъде превърната в първия по рода си музей на музикалното изкуство.

"Явно за културно-музикалния жанр в България няма да има музей... Ще има бетон и пренаселване с една едничка цел - Печалба!", съобщиха в пост във фейсбук от сдружението.

Това доведе до реакцията на кмета на София Васил Терзиев който заяви, че ще се запознае подробно с казуса, а главният архитект обясни историята на сградата на "Балкантон" в столичния квартал "Лагера".

"Балкантон е приватизиран още през 90-те години на миналия век, обясни днес временно изпълняващият длъжността главен архитект на София Богдана Панайотова. Тя посочи, че частната фирма наследник има имот със сграда, която не е нито паметник на културата, нито реликва по специален закон. Панайотова обясни, че собствениците са подали тези искания, а през 2021 г. е разрешено от действащия тогава главен архитект изработването на такъв план.

В продължение на две години районът не е оповестявал решението, след което Направление "Архитектура и градоустройство" към Столичната община е иззело функциите. През 2022-2023 г. всичко е съобщено, като е изработен проект, при което е оповестено публично до всички заинтересовани страни, като има постъпило само едно възражение, което е по техническите правила, свързани със съседен имот. Възражението е разгледано от експертен съвет, съобразено е, като минала година отново е гледано от експертен съвет след направените поправки от възражението. Съветът е предложил на органа, който одобрява, да издаде заповед за одобряване. Това е цялата история, която стои зад казуса "Балкантон", обясни Панайотова.

Последва и опровежението, че сградата ще бъде съборена

"Категорично заявяваме, че административната сграда на "Балкантон" в столичния квартал "Лагера" няма да бъде съборена и никога не е била предмет на подобни намерения, написаха във своя позиция от МИК "Балкантон", изпратена до медиите.

Те посочват, че след приватизиране на предприятието "Балкантон" в началото на 90-те години на миналия век, години наред след това състоянието на сградите и архивите са били неглижирани. През 2021 г. дружеството е продадено, но сградата продължава да се използва за развитието на българската музикална култура, пише в съобщението.

От "Балкантон" посочиха, че новият собственик оценява значимостта на културното наследство, което придобива със сделката, и предприема действия за съхраняването на наличния ресурс и започва цялостно дигитализиране на архива на звукозаписната компания, включително плочи, машинни записи и др.

В позицията се посочва още, че е направена оценка на състоянието на сградата и в процес на подготовка е проект за нейното реновиране.

От "Балкантон" заявиха, че появилата се в публичното пространство информация за събарянето на сградата не отговаря на истината. Тя ще запази досегашното си предназначение на административна като предстои нейното саниране и реновация, информираха от "Балкантон".

Проектът включва голям подземен паркинг, който да отговори на съвременните нужди за мобилност и удобство на хората, които живеят или посещават района. В момента на територията на парцела има няколко постройки (складови халета, вътрешна ТЕЦ, строителна лаборатория и др.) в изключително лошо състояние, които представляват опасност и нямат историческа или културна стойност. Те не са били поддържани през годините, ето защо ще бъдат съборени, а районът - разчистен, добавиха от "Балкантон".

Изготвеният проект предвижда създаване на модерни пространства за отдих и зелени площи, които ще облагородят района, като една от основните цели на компанията е да интегрира културните и историческите аспекти на "Балкантон" в съвременния облик на квартала, се посочва още в позицията. От дружеството добавиха, че това ще даде възможност за съчетаване на модерна архитектура с автентичния дух на мястото. Новите търговски обекти ще допринесат за развитието на икономиката в района и ще предоставят нови възможности за работа.

Чрез този проект компанията цели да превърне района в пример за успешен преход между минало и бъдеще. Процесът ще се извършва поетапно, с грижа за околната среда и удобството на жителите, посочиха още от "Балкантон".

ИЗБРАНО