Нова наредба за общинските жилища в София представиха общинските съветници от ПП-ДБ-СС, БСП и "Възраждане". Според тях с новите правила, които се очаква да бъдат приети през юни от Столичния общински съвет, се прави крачка към справедливост и повече контрол в тази област.

Наредбата се очаква да въведе по-справедливи критерии за настаняване и ясни срокове за проверка на наемателите.

"Така ще сме сигурни, че помощта отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора, които вече са в по-добро финансово състояние", каза пред журналисти председателят на групата на ПП-ДБ-СС Борис Бонев. Той каза още, че допълнително ще бъде засилени контролът върху използването на общинските жилища, за да не допускат ситуации, в които те се преотдават незаконно или се използват за други цели.

Бонев допълни, че дълги години в София общинските жилища се разглеждат като ненужен актив, който трябва да бъде разпродаден на безценица, вместо да бъде управляван в интерес на хората.

"В момента общинският жилищен фонд намалява, защото апартаментите се продават на цени далеч под пазарните, а същевременно общината няма политика за разширяването му", добави председателят на групата на ПП-ДБ-СС. Той каза, че хиляди хора чакат години наред за настаняване, докато жилищният фонд намалява, вместо да се увеличава, цитира го БТА.

Столична община разполага с около 7000 общински жилища, като голяма част от тях се нуждаят от ремонт.

Новата наредба предвижда и много усложнени условия за закупуване на общинско жилище. Това ще се позволява, ако жилището не е било отдавано за срок от 10 г. или е в трагично състояние и се нуждае от основен ремонт. Продажбата вече ще става чрез обявяване на публичен търг, а не както досега, обясниха общинските съветници. За наемателите в заварено положение се предвижда срок от 2 години, като през това време те могат да заявят желание да купят общинското жилище, което обитават, но по условията на старата наредба.

По новите условия вече ще се сключват договори за наем за 5 години, като след това наемателите подлежат на проверка дали да продължат да живеят в общинския апартамент. Изключение ще се правят само за хората с увреждания и на възраст над 65 години.

"Наредба за общинските жилища в София е стъпка в правилната посока, по отношение на борбата с корупцията при общинските жилища", коментира общинският съветник от "Възраждане" Деян Николов. Той изрази надежда чрез тази нова наредба да успеят да спрат някои от съмнителните практики.

Общинският съветник от БСП Диана Томова посочи, че когато се говори за управление на общинските жилища, трябва ясно да си даваме сметка, че не става въпрос за имотна услуга, а за социална политика, която да се реализира с грижа за социалния статус на население, както и да се грижи за публичния ресурс. По думите на Томова в София има огромен недостиг на общински жилища, а наличните са в окаяно състояние. Тя смята, че това е вследствие на действащата нормативна уредба.

Томова отбеляза, че концептуално липсва дългосрочна стратегия за развитие, което води до намаляване на жилищния фонд и влошаване на състоянието му.

"С новата наредба искаме да поставим фокуса върху устойчивото развитие", каза общинският съветник. Тя обясни още, че са разширили фокуса на имащите достъп социални групи до ползване на общински жилища, като във фокус групите са включени и младите специалисти. Запазихме възможността на хора в неравностойно положение и с усложнен социален статус да запазят общинските си жилища, като фокусът ни е върху ремонтите, добави още Томова.

Тя обясни, че в новата наредба се предвижда разширяване на жилищния фонд чрез изграждане на нови социални жилища. Крайно време е общината да бъде реален инвеститор в собствеността си, защото само на база на личния капацитет няма как да правим социална политика, посочи Томова.

Тя добави, че ще дават възможност 40% от стойността на наемите и продадените жилища да останат на разположение на районните кметове и с този ресурс те да могат единствено целево да ремонтират и поддържат наличния жилищен фонд. За останалите 60% предлагаме да бъде направен фонд за строителство на жилища, като целта му е да бъдат осигурени достъпни жилища за тези, които имат нужда от тях и които отговарят на европейските стандарти, добави Томова.

"Отдаваме 218 жилища, като имаме още шест, но те са в негодно за живеене в тях състояние, каза районният кмет на "Красно село" Цвета Николаева.

Тя каза, че най-честата злоупотреба при тези 218 жилища е бил високият доход, като става въпрос за хора, получаващи по 50 хил. лв. бонуси и 150 хил. лв. редовна заплата. От този тип хора има абсолютен отказ да ни предоставят реални данни за доходите им и се наложи да изискваме по законоустановения ред, обясни Николаева. Тя посочи, че новата наредба цели да осигури достъпни жилища за социално уязвими групи и да насърчи младите хора и семейства. Създаваме условия за нов жилищен фонд, не само като поддръжка, а и за неговото развиване, добави още районният кмет.

ИЗБРАНО