Русе отбеляза 131 години от смъртта на Баба Тонка (снимки)
Името й носят село в Община Попово, област Търговище, Математическата гимназия в Русе и залив на о. Ливингстън, Антарктида
С поднасяне на венци и цветя пред паметника на Баба Тонка в Русе днес бяха отбелязани 131 години от смъртта на българската героиня.
Слова произнесоха кметът на града Пенчо Милков, заместник-областният управител Георги Георгиев и уредникът в Русенския исторически музей Ренета Рошкева.
Главиницкият епископ Макарий - викарий на Русенския митрополит, и свещеници отслужиха заупокойна молитва. Баба Тонка е една родолюбива майка и именно нейната всеотдайност е онова, което я съхранява жива в родовата ни памет, каза епископ Макарий.
В церемонията се включиха Общинският духов оркестър на Русе и Младежкият гвардейски отряд към Общинския младежки дом.
Петокласникът Христо Костов от СУ "Христо Ботев" изпълни стихотворението "Аз съм българче". Водещ на церемонията беше актьорът от Драматичния театър Венцислав Петков.
В инициативата се включиха и десетки ученици от града и региона.
Сред официалните гости на събитието бяха още председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" проф. д-р Пламен Кангалов, заместник-кметът Енчо Енчев, директорът на Областната дирекция на МВР старши комисар Пламен Първанов, заместник-директорът комисар Дими Иванов, както и началникът на Охранителна полиция комисар Димитър Вачков, директорът на Регионалния исторически музей проф. д-р Николай Ненов, а също и редица представители на местната и държавната власт.
Живот, посветен на свободата на България
България няма Жана д"Арк, но има Баба Тонка - въплъщение на силата на женското начало в епохата на Българското възраждане сред подчертано мъжкия състав на нашата националноосвободителна революция.
Тонка Тихова Обретенова е родена през 1812 г. Участва в националноосвободителна борба, като оказва сериозна организационна, морална и финансова помощ на Русенския частен революционен комитет. Нейният дом е сигурно убежище и организационен център на революционните дейци. Тя е съратник и доверено лице на Васил Левски.
В борбата за свобода се включват и нейните деца. Петър и Ангел Обретенови са четници в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Никола Обретенов е централна фигура в Русенския частен революционен комитет, участва в четата на Христо Ботев. Георги Обретенов е четник в четата на Стоил войвода в Старозагорското въстание. Петрана Обретенова ушива знамето на Червеноводската въстаническа чета (1875). Анастасия Обретенова е женена за революционера, писател и публицист Захари Стоянов. Той разказва за нейната личност и живот, посветен на борбата за свобода в своите "Записки по българските въстания", където я нарича баба Тонка и така обезсмъртява името и делото ѝ в народната памет.
Името на Баба Тонка носят село в Община Попово, област Търговище, Математическата гимназия в Русе и залив на о. Ливингстън, Антарктида.