Проучването на Широковското кале от пети век в Русенско показва впечатляваща укрепителна система. Тя включва основна крепостна стена и протейхизма (дублираща крепостна стена), каза за БТА уредникът в отдел "Археология" към Русенския исторически музей Деян Драгоев.

По думите му обектът е много интересен. При разкопките са открити гърнета, керамични лампи, монети, тежести за рибарски мрежи, предмети от кост и рог, прешлени за вретено, обеци.

Късноантичната и средновековна крепост е разположена на естествено защитен скален нос при сливането на реките Баниски и Черни лом.

С целево финансиране от страна на Министерство на културата и с подкрепата на община Две могили през миналата година е проучена южната кула на най-вътрешната от трите крепостни стени, преграждащи скалния нос в местността Кръстовица.

"Резултатите надминават и най-смелите очаквания на археологическия екип. Разкритата кула и участък от основната късноантична крепостна стена смайват със своите размери и техника на градеж. Изградени са от големи - до 2 м в дължина, каменни блокове, върху част от които древните каменоделци са поставяли своите знаци и инициали. Документираната широчина на крепостната стена възлиза на внушителните 4,80 метра", обясни Драгоев.

Благодарение на мощната си укрепителна система, изграденото в средата на пети век Широковско кале успява да преживее аваро-славянските нашествия от края на шести век, превръщайки се в една от трите засвидетелствани крепости в Русенското поломие с регистриран живот в първата половина на седми век.

През средновековната епоха укрепената територия е разширена.

"Карел Шкорпил предполага, че в развалините на Широковското кале трябва да се търси споменатия през 12 век от арабския географ ал-Идриси град Агранзинос. Други учени отъждествяват крепостта със средновековния български град Кръстовец", обяснява археологът.

Резултатите от археологическото проучване на Кале Широково ще бъдат представени на 14 април (четвъртък) в Русенския музей.