Кандидат за Нобел става почетен русенец
Роденият в Русе акад. проф. д-р Самуeл Рефетов, който е сред номинираните за Нобелова награда медици, ще бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на Русе".
В предложението се изтъква изключителния принос на д-р Рефетов в лечението на щитовидната жлеза, за което тази година е номиниран за удостояване с най-високо отличие в света - Нобелова награда. Той е откривателят на “Рефетовия синдром” и автор на повече от 500 научни труда.
"Въпреки крехката възраст, на която напуска родината, той и до днес се самоопределя като българин и русенец и разнася славата на нашия град и България по света", се казва още в докладната записка до общинския съвет.
Званието "Почетен гражданин на Русе" ще бъде връчено на акад. проф. Самуел Рефетов на 16 септември, по време на научна конференция, на която той ще сподели своите знания и опит с колегите си от лечебните заведения от цялата страна.
Преди дни Академичният съвет на Русенския университет реши да присъди най-високата си почетна титла на американския професор с русенски произход за фундаменталните му научни и творчески постижения в областта на ендокринологията, педиатрията и молекулярната генетика.
Церемонията по удостояването ще се проведе също на 16 септември в Заседателната зала на „Канев Център“.
Акад. проф. Самуил Рефетов е роден в крайдунавския град през 1937 г. Когато е на 12 г., семейството му имигрира в Белгия и от там след 5 г. в Канада. През 1969 г. започва работа в Чикагския университет, където и в момента е професор по медицина, специалист по ендокринология, педиатрия и генетика. У нас се завръща за първи път след близо 50-годишно отсъствие през 1998-а.
Сега проф. Самуил Рефетов ще пристигне в България по покана на Българската академия на науките и изкуствата, която чества 10 години от възстановяването си през 2004 г. От тогава проф. Рефетов е редовен член на академичното й тяло.