Инж. Емил Велков - основател на компания "ЕКОКОМ Груп" АД, която създава биопредприятие "AUTOBIOTIC" за производство на иновативните постбиотици "Bibiotic"

От 30 години инж. Емил Велков управлява бизнес за разработване и внедряване на технологии, оборудване и стартерни култури в млекопреработването, а от 10 години и за производство на пробиотични и постбиотични продукти.

Увод

Компания "ЕКОКОМ Груп" е създадена през 1996 година. Тя се занимава с разработване и внедряване на технологии, оборудване и заквасъчни култури за производство на различни млечни продукти. Разработени са десетки технологии и огромен асортимент оборудване и заквасъчни култури, които са внедрени на стотици млекопреработвателни предприятия в страната и чужбина. През 2012 г. компанията създава биопредприятие "AUTOBIOTIC" в гр. Плевен за производство на закваски за произвеждане на пробиотични млечни продукти. През 2017 г. в биопредприятие "AUTOBIOTIC" е създадена лабораторна и производствена база, оснастени с най-съвременно оборудване, за разработка и производство на различни пробиотични продукти. През 2018 г. започва разработка на нов вид "биотичен" продукт, а именно ПОСТБИОТИК. След 5 години усърдна работа, през 2023 г., препарата ПОСТБИОТИК с т.м. "bibiotic" е пуснат на пазара.

Как започна всичко

Всичко започна през 1996 година. Имахме мандра във Видинския край. Производството на млечни продукти е биотехнологичен процес, в който с помощта на различни млечнокисели бактерии се произвеждат различните млечни продукти. Процесът е колкото предсказуем, толкова и капризен. Капризен, защото бактериите, точно като хората са много капризни. Ако нещо не им харесва, спират да работят и съответния млечен продукт не се получава с желаното качество. И това е истинско предизвикателство. Да се научиш да създаваш на съответните бактерии подходящи условия за развитието им, да ги разбираш, да ги чувстваш, ако щете, дори да комуникираш с тях. И се влюбихме в технологиите за преработка на мляко. И в тези невидими с просто око живи същества, от които не само в млекопреработването, но и в природата зависи почти всичко.

Пробиотици - клинични проучвания

През 2015 г. компанията ни реши да разшири дейността си с производство на пробиотици за животни. За целта създадохме три различни многовидови пробиотика и наехме професионален екип от ветеринарни научни сътрудници, които да проведат клинични изпитания за ефективността им, върху здравето и прираста на различни животни, като прасенца, прасета, пилета, кокошки, зайци, агнета, телета. След година и половина клинични изпитвания и сериозна финансова инвестиция, получихме резултатите за ефективност, които показаха, че пробиотиците не оказват никакво влияние на животните. И когато се запитахме защо, отговорът се появи от само себе си. Защото животните са еволюирали така, че никакви чужди бактерии "отвън", да не могат да просъществуват "вътре" в организма им. Иначе просто нямаше да ги има.

Например, всички знаем в какви условия живеят прасетата и че могат да ядат развалена и замърсена храна, която е пълна с всякакви вредни и прочие микроорганизми. А тревопасните, които пасат замърсена с какво ли не трева? А кокошките, които кълват всичко попаднало им? Но не се разболяват и не получават разстройство. И са живи и здрави. Следователно, всички "чужди" за тях бактерии не се развиват в организма им.

Е, след като чуждите за тях бактерии не могат да се развиват в организма им, защо очакваме тогава пробиотичните бактерии съдържащи се в пробиотика, които също са чужди за тях, да се развиват? Естествено, че няма да се развиват. В организма им се развиват само и единствено, собствените им бактерии.

При хората, нещата са аналогични. Вредните бактерии, които ние приемаме с необработените термично продукти, като плодове, зеленчуци, ядки, сурови или сурово-сушени риби и месни продукти, също не ни разболяват. Т.е., те също не се развиват в организма ни. Ние също сме еволюирали така, че никакви чужди бактерии "отвън", да не могат да просъществуват "вътре" в организма ни. В организма ни, също се развиват само и единствено, собствените ни бактерии.

Още един пример. Ако консумираме развалена храна, в която има много вредни микроорганизми, ще получим чревно разстройство. Но то не е от това, че вредните микроорганизми се развиват в организма ни, а от вредните токсични вещества, които са произвели в развалената храна. Тя затова е и развалена. Но след ден-два, разстройството ще изчезне, защото организмът ще се детоксикира, а вредните микроорганизми, като чужди, ще се потискат и унищожават от имунната система и за ден-два - ще се изхвърлят от организма ни. Ако вредните микроорганизми се развиваха в организма ни, разстройството никога нямаше да премине, защото развивайки се, те постоянно ще произвеждат токсични вещества и организмът не ще може да се детоксикира. Следователно, те не се развиват в организма ни.

И тук изводът е същият. Чуждите микроорганизми, включително и пробиотичните бактерии съдържащи се в пробиотиците, не могат да се развиват в организма ни.

Разбира се, всяко правило има изключения. В природата съществуват различни изключително агресивни микроорганизми, които имунната система трудно или въобще не може да пребори. Те успяват да изместят собствените ни бактерии и на тяхно място да се развият в организма. Така се нарушава баланса в микробиотата и се появяват бактериални или гъбични инфекции. За преодоляване на тези състояния са създадени ваксините и антибиотиците. Но това е друга тема.

Източник: Bibiotic

Чревна микробиота и пробиотик

Всички сме чували за чревната микробиота (предишно "микрофлора") и милиардите полезни бактерии в нея. Но не всички знаем, какво тези полезни бактерии правят в организма ни и как ни помагат. Отговорът е колкото сложен, толкова и прост. Нашите полезни бактерии, разграждат в червата ни неразградените от нашите ензими хранителни вещества, превръщайки ги в други вещества, наречени метаболити. Те имат собствени ензими за това. С едни от тези метаболити те се "хранят", с други - "комуникират" помежду си, с трети - "защитават" популацията си от други чревни бактерии, с някои - подпомагат за благосъстоянието на симбиотичните си "съседи". А останалите предоставят на нас, подпомагайки за благосъстоянието на подслонилия ги организъм и като отплата за предоставените им храна и топлина. И това е основната им функция. Да произвеждат метаболити. И именно тези метаболити, а не самите бактерии, принасят ползи за организма. Метаболитите са различни изключително ценни биологично активни вещества, без които не можем да съществуваме, както без вода, храна, въздух и гравитация.

Задачата на пробиотиците е същата. Пробиотичните бактерии съдържащи се в пробиотиците, попадайки в благоприятните условия в червата ни, трябва да произвеждат метаболити, с които, както да увеличават и защитават популацията си, така и да допринесат за благополучието на подслонилия ги организъм.

За да се развиват и произвеждат метаболити обаче, те трябва да се заселят в червата ни. И не където и да е, а в биофилма, който е разположен върху лигавицата на епитела и където живеят нашите собствени бактерии. Друго място, където могат да се заселят, просто няма. Биофилмът покрива изцяло червата ни отвътре. Но нашата собствена (резидентна) микробиота и местна имунна система, не допускат каквито и да било чужди микроорганизми да се заселят в него. Няма как да бъде другояче. Иначе, биофилма постоянно биха го колонизирали какви ли не различни микроорганизми, които непрекъснато ще нарушават баланса на чревната ни екосистема. А в организма ни, за да е здрав, както и в природата, всичко трябва да е балансирано. И съдбата на приеманите пробиотични бактерии е като на всички чужди микроорганизми - да преминат транзитно през лумена на червата ни и естествено да се изхвърлят от организма ни. Обикновено в течение на 1-2 дни. Освен това, след като нашата имунна система разпознае чуждите микроорганизми, то целият ни организъм, с всичките си механизми започва борба срещу тях. Като при трансплантация на донорни органи и тъкани. В резултат, на голяма част от тях организмът ще окаже бактериостатично въздействие и ще ги инхибира, т.е. ще спре растежа и размножаването им, а на друга част, ще окаже бактерицидно въздействие, т.е. ще ги унищожи.

Малкото пробиотични бактерии, които въпреки всичко успеят да преминат активни през чревния ни тракт, както и за краткото време на транзитното си преминаване, не ще успеят да произведат достатъчното количество метаболити, необходими за допринасяне на съществени ползи на организма. И ефекта от пробиотика върху здравето ще бъде минимален, или въобще няма да го има.

Източник: Bibiotic

Постбиотик - нов подход в микробиотната терапия

През 2016 г., в компанията възникна идеята, да се разработи продукт, в който да отсъстват недостатъците на пробиотиците. Така се стигна до концепцията, да предоставим на организма, вместо живи пробиотични бактерии, които да се мъчат да произведат метаболити в неблагоприятните за тях условия на стомашно-чревния тракт, директно произведените от тях метаболити. Само, че произведени извън организма, в идеални производствени условия, в оптимални хранителни среди и без борба с каквато и да е имунна система и разни други бактерии. Освен метаболитите обаче, се зароди и идеята, заедно с тях, да предостявим на организма и инактивираните, т.е. умишлено умъртвени пробиотични клетки на бактериалните щамове, наричани още "лизати", защото те съдържат също изключително полезни за организма биологично активни вещества.

Така се появява концепцията за разработване и производство на постбиотикът "bibiotic". Терминът постбиотик (postbiotic) е комбинация от термина "пост" (post), префикс, означаващ «след» и термина "биотик" (biotic), дефиниран като "свързан с живи организми или възникващ от тях". Заедно, тези два термина определят значението на термина постбиотик, като "след живота". А логото бибиотик (bibiotic), е комбинация от префиксът "bi", означаващ двоен и термина "биотик", т.е. двоен биотик, защото постбиотикът "bibiotic" съдържа, както метаболитите, така и лизатите на произвелите ги пробиотични бактерии.

През 2017 г. в биопредприятие "AUTOBIOTIC" създадохме лабораторна и производствена база, оснастена с най-съвременно оборудване, за разработка и производство на постбиотични продукти.

Около година ни трябваше за да отработим технологията, но повече от 4 години ни трябваха, за да усъвършенстваме продукта и го направим действително работещ. Основният проблем беше, че продукта е нов, иновативен и без аналог. Без практически опит и дори теоретически познания за производството му. Всичко се правеше по принципа проба-грешка. Беше трудно, но от друга страна - истинско предизвикателство. Затова, когато се появиха първите положителни резултати, удовлетворението бе неописуемо.

Източник: Bibiotic

Постбиотикът "bibiotic"

Постбиотикът "bibiotic" се произвежда в специални биореакторни установки, където култивираме подбрани чревни пробиотични щамове, в специално подготвени хранителни среди, съдържащи всички необходими за развитието им хранителни вещества. В биореакторните установки се поддържат оптималните за популацията на бактериите условия, като температура, безкислородна среда, определена концентрация на въглероден диоксид, честота на разбъркване и пр. Там, използвайки различни технологични техники и тактики, ние заставяме пробиотичните щамове да произведат, както максималното възможно разнообразни, така и максимално възможното количество метаболити. Например, определено време ги подхранваме, определено време ги държим гладни, определено време ги стресираме, определено време ги презаселваме и т.н. Така в различните условия, те произвеждат различни ценни метаболити. И колкото са по-различни и повече метаболитите, толкова по-ефективен е постбиотика. След като произведат всички възможни метаболити, метаболитите концентрираме, а пробиотичните бактерии - инактивираме, т.е. умъртвяваме. Като живи, пробиотичните бактерии няма да допринесат ползи за организма, защото както вече отбелязах, като чужди за организма, те не могат да го колонизират и да се развиват в него. Но инактивирани, те ще предоставят на организма клетъчните им биопродукти, които съдържат много различни биологично активни вещества, като ДНК, РНК, ензими, биосурфактанти, тейхоеви киселини, пептидогликани, полизахариди и пр., които също оказват съществена полза за здравето.

Т.е., постбиотикът "bibiotic" съдържа всички метаболити произведени от подбрани чревни пробиотични бактериални щамове, както и техните инактивирани клетки, частици и биопродукти от тях.

Постбиотикът "bibiotic" не съдържа живи микроорганизми.

Постбиотикът "bibiotic" е 100% натурален и естествено създаден от пробиотични бактериални щамове продукт. В него няма консерванти и синтетични вещества. Създаден е без използване на генно модифицирани организми. Той отговаря на всички условия за ефективен постбиотик. Освен това, бибиотик е концентриран продукт, което в пъти подобрява ефективността му. Той е в течна, а не суха форма, за по-правилното му разпределение по повърхностите на организма и по-лесното му усвояване.

Всички съставки на постбиотика "bibiotic" са разградени до напълно усвояеми за организма и чревната микробиота вещества. Поради това, се усвоява напълно и бързо.

Няма специални изисквания за съхранението му. Съхранява се на стайна температура. Трайността му при стайна температура е 2 години.

Съставки на постбиотика "bibiotic"

  1. Метаболити:

Хранителни (аминокиселини, пептиди, монозахариди, микроелементи, витамини и пр.) - те са източник на необходими и лесно усвоими за организма хранителни вещества.

Хранително-противовъзпалителни (късоверижни мастни киселини) - те доставят основни хранителни и противовъзпалителни вещества за клетките на дебелото черво. Поддържат баланса на чревната микробиота и водно-електролитния баланс на червата. Със силата си активират местния и системен имунитет.

Храносмилателни (ензими) - те разграждат сложните хранителни вещества на прости, за да се усвоят лесно от организма.

Детоксикиращи (ацеталдехид дехидрогеназа, екзополизахариди, бифидофактори, антиоксиданти и пр.) - те метаболизират ксенобиотиците или казано простичко, разграждат чуждите и опасни химикали в човешкото тяло, разрушават канцерогените и причиняващите нежелани мутации метаболити.

Антимикробни (органични киселини, водороден пероксид, антибиотико-подобни вещества, бактериоцини и пр.) - те потискат активността и популацията на патогенните микроорганизми и подпомагат развитието на полезните бактерии.

Имунологични (отрицателни регулаторни сигнални молекули, микро-РНК, имуномодулиращи метаболити и пр.) - те стимулират производството на имуноглобулини и цитокини, регулиращи вродения и адаптивен имунитет.

Нервно-сигнални (невротрансмитери, като серотонин или условно наричан "хормон на щастието и радостта", допамин или - "хормон на удоволствието и мотивацията", ацетилхолин или "учител на мускулната активност" и гама аминомаслена киселина (GABA) или "контрольор на страха и тревожността" и различни съединения, които могат да се свързват с рецептори, експресирани в мозъка, като индоли и жлъчни киселини) - невроактивни съединения, които действат както върху чревната, така и върху централната нервна система и с потенциал да модулират поведението и умствената дейност.

    2. Лизати и структурни елементи на пробиотичните култури (ДНК, РНК, биосурфактанти, тейхоеви киселини, пептидогликани, полизахариди и пр.) - регулират експресията на гени, разрушават биофилмите на патогените и предотвратяват формирането на нови, балансират имунния отговор на провъзпалителните цитокини, стимулират дейността на макрофагите, оказват противовъзпалителна активност, заздравяват епителната бариера на червата.

Източник: Bibiotic

Ползи от постбиотика "bibiotic"

Постбиотикът "bibiotic" действа директно, като снабдява организма с всички ценни вещества, които в идеални условия би трябвало да произведат неговите собствени пробиотични бактерии. Както и всички ценни вещества, които се намират в самите бактерии.

Постбиотикът "bibiotic" има пет основни механизма на действие, допринасящи ползи на организма:

  1. модулиране на резидентната микробиота;
  2. подобряване на функциите на епителната бариера;
  3. модулиране на локалните и системни имунни отговори;
  4. модулиране на системните метаболитни реакции;
  5. системно сигнализиране чрез нервната система.

Използване на постбиотика "bibiotic"

"Вibiotic" може да се използва като основно или помощно терапевтично средство в много случаи.

Вирусни инфекции. Вирусните инфекции не се лекуват. С тях се справя човешкият имунитет. Ако имунната система получи помощ отвън, тя ще пребори болестта по-бързо.

Например. Ваксините са предназначени да провокират и укрепят имунната защита на организма срещу съответните вируси, като създадат "памет" в имунната система. Те имитират естественото инфектиране, стимулирайки имунната система да развие специфичен имунен отговор. По-голяма част от антивирусните препарати, като правило са предназначени за активиране на имунитета. Приема на витамини, също е предназначен за стимулирането му. Приема на други лекарства, цели само облекчаване на симптомите - температура, кашлица, хрема, разстройство и т.н. Т.е., лечението на вирусните инфекции се изразява в активиране и модулиране на имунната система.

Постбиотикът "bibiotic" е мощен имуномодулатор. И може би това е едно от най-ценните му качества. Като такъв, той е изключително ефективен при всякакви грипни вируси, коронавируси и прочие вирусни инфекции и може да се използва като основно терапевтично средство. Практиката показва, че постбиотикът "bibiotic" е изключително ефективен противовирусен препарат и при вирусни инфекции изправя на крака за ден-два. Освен това, намалява вероятността вирусната инфекция да прерасне в бактериална.

Като имуномодулатор е показан и при компрометирана имунна система.

Антибиотична терапия. Антибиотиците са необходими за борба с бактериалните инфекции. Без тях трудно бихме се справили с вредните бактерии. Но наред с унищожаването на вредните, антибиотикът унищожава и нашите полезните бактерии. Те намаляват и съответно се намалява и количеството на произвежданите от тях ценни за здравето метаболити. Това води до появата на чревни дисбиотични състояния, като антибиотик-асоциирана диария, болка и спазми в корема, коремен дискомфорт, подуване, тежест, гадене и пр. Освен това се нарушава правилното храносмилане и усвояване на веществата. Отслабва имунната система и организмът става податлив за развитие на други заболявания. Приемът на пробиотик няма да помогне, защото антибиотикът ще унищожи и неговите пробиотични бактерии.

Постбиотика "bibiotic" е изключително ефективен при антибиотична терапия. На него антибиотикът не му действа. Той ще компенсира организма с недостигащите вследствие приема на антибиотици ценни метаболити, ще активира имунната система и предотврати появата на нежелани чревни прояви. "Bibiotic" ще подсигури на организма и антибактериални метаболити, които ще намалят възможността бактериалната инфекция да прерасне в гъбична. В допълнение, постбиотикът "bibiotic" ще подобри чревната бариера, с което ще ограничи възможното проникване на токсини в организма и появата на допълнителни усложнения. А приемът му след антибиотичната терапия, ще помогне за бързото и качествено възстановяване баланса на чревната микробиота.

Алергични и дерматологични прояви. Постбиотикът "bibiotic" е ефикасен при различни алергични и дерматологични прояви, защото подобрява функциите на епителната бариера и така предотвратява интоксикацията на организма, подпомага детоксикирането му, коригира собствената микробиота и регулира имунната система. Например, при дерматологични проблеми, като акне и атопичен дерматит показва много добри резултати.

Хранителна непоносимост. При хранителна непоносимост, постбиотикът "bibiotic" ще снабди организма с недостигащите ензими, които организмът сам не може да произведе, но са необходими за разграждането на съответните хранителни вещества. Например, при лактозна непоносимост. Той ще снабди организма с ензима лактаза, който ще помогне за разграждане на лактозата и преодоляване на лактозната непоносимост.

Храносмилателни проблеми. Постбиотикът "bibiotic" ще разреши храносмилателни проблеми, като коремен дискомфорт, подуване, тежест, разстройство и пр., тъй като регулира чревния метаболизъм и микробиота и подпомага разграждането и усвояването на веществата. Отзивите при използването му при подуване, вечния проблем при жените, са изключително позитивни.

Гастроентерологични проблеми. При гастроентерологични проблеми, постбиотикът "bibiotic" ще подпомогне за разрешаването им, като въведе ред във функционирането на чревната екосистема и имунитет и допринесе за възстановяване на чревната лигавица и епител. Вече имаме наблюдения за ефективността му при по-сериозни гастроентерологични заболявания, като дивертиколит и улцерозен колит.

И въобще, постбиотикът "bibiotic" показва сериозна ефективност при почти всички чревни и имунологични проблеми.

Профилактично. Най-голямата ценност на постбиотика "bibiotic" е профилактичното му използване. То ще допринесе за благосъстоянието на собствената микробиота, правилното функциониране на чревния тракт и поддържането на имунната система на правилното ниво, както и ще предотврати появяването на много нежелани процеси в организма.

Здравето е най-ценното нещо в живота на човека. Не отлагайте за "после". Грижете се своевременно за него, особено профилактично.

Източник: Bibiotic

Съдържание на: Bibiotic