Желязков: ДПС на Доган не е в коалицията, за да не стане тя заложник на разделението с Пеевски
"Получихме тяхната подкрепа и разчитаме на гласуването им в залата", добави номинираният за премиер
ДПС на Доган са поискали да се присъединят към коалицията, но ГЕРБ, БСП и ИТН отказали заради опасения, че напрежението между двете фракции на Движението за права и свободи ще се пренесе върху изпълнителната власт и мнозинството. Това обясни пред медиите на излизане от "Дондуков" 2 кандидат-премиерът Росен Желязков. От думите му се разбра, че първи тревога са изразили от БСП и ИТН, а от ГЕРБ се съгласили.
"Когато ДПС заявиха, че искат да са част от коалицията, ние, участниците в коалиционното споразумение, счетохме, че напрежението, конфликтът и разделението, което се случи в ДПС, не може коалицията да е заложник на това нещо и ние да бъдем гръмоотводът, през който ще текат тези процеси. Затова получихме подкрепата от "Демокрация, права и свободи" и разчитаме утре в гласуването в пленарната зала, защото споделихме разбирането на БСП и ИТН, които са подписали декларация за санитарен кордон.", призна Росен Желязков.
Той изтъкна, че ДПС-ДПС не е част от коалицията, но има присъствие в приложението към асоциираното споразумение. То е подписано само с ИТН и БСП и само те са част от коалицията, уточни Желязков. В същото време той уточни, че чувстват подкрепата на ДПС-Доган и се надяват утре да я получат при гласуването в пленарната зала на правителството, състава и структурата му.
"Те искат легитимност и ние им я предоставихме. Приета подкрепа означава легитична подкрепа, няма постове и квотен принцип", допълни той. По думите му твърденията за постове за ДПС, които те искали, били спекулации.
Росен Желязков поясни, че в министерствата няма да има квотен принцип при назначението на зам.-министрите. А на въпрос за избора на Даниел Митов за вътрешен министър той коментира, че едно е политическото ръководство в МВР, което той оглавява, друго е професионалното.
Желязков коментира и конкретния повод, заради който са прекратили преговорите с "Демократична България", въпреки че имали усещането, че ще бъдат толерантни политически партньори.
"Това, което очаквахме, беше заявеното от тях, че мандатоносителят ще посочи министър-председател. И в момента, в който Борисов направи този жест да се оттегли от позицията кандидат за министър-председател и когато предложи мен, те неочаквано за нас заявиха, че аз съм неприемлив", разказа Желязков.
И посочи, че "политическите разговори се водят около цели, политики и програми". "Тогава, когато сме постигнали разбиране по тях, личността на този, който има право да излъчи се яви "препъникамък" сме в ситуацията, в която вие задавате въпрос - кой е компромисът. Всеки направи отстъпка от своите идеологически, политически и личностни разбирания, за да има България мнозинство. Чувстваме подкрепа, която обаче ще бъде формализирана утре в парламента. Имаме подписано споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН, това е коалицията", повтори Росен Желязков.
"Изборът няма да бъде с фанфари, надяваме се, че няма да бъде съпроводен и с дюдюкания", анонсира той утрешното гласуване на новия редовен кабинет.
"Тръгваме с необходимия кредит на доверие", смята още Росен Желязков, тъй като за това са гарант останалите участници в коалицията. "Мандатът винаги трябва да бъде четиригодишен", напомни още бъдещият премиер.
Росен Желязков каза и кои ще са първите стъпки на правителството - искането на конвергетен доклад от ЕК за приемането на България в еврозоната, предвидпокриването на критерия за инфлацията, както и работата по бюджета за 2025 г.
Другото, което изведе Желязков като първостепенна задача пред своя кабинет, е стабилизирането на институциите и възстановяването на междуинституционалния диалог.