Започва наддаването за регулаторите - всички обещават добри кандидати и честни конкурси
Процедурите за номинации стартират през новата седмица, обяви председателят на НС Наталия Киселова
Процедурите за номинации в регулаторите влизат в дневния ред на парламента през новата седмица, съобщи председателят на парламента Наталия Киселова. Управляващи и опозиция се заричат да предложат най-качествените кандидати. От ГЕРБ дадоха да се разбере, че няма да се поддадат на изнудване там, където е необходимо мнозинство от 160 гласа, което трите управляващи партии не достигат. От ПП-ДБ пък се надяват да ги потърсят точно в такива ситуации, а иначе нямат големи очаквания техни кандидати да бъдат избрани, но въпреки това ще предложат свои номинации за всеки от регулаторните органи.
"Ние искаме да излъчим най-добрите кандидати, които могат да свършат тази отговорна работа във всички регулатори. Очакванията на всички български граждани към регулаторите са изключително високи", заяви в предаването "120 минути" по bTV Деница Сачева. Заместник-председателката на парламентарната група на ГЕРБ-СДС беше категорична, че същевременно трябва да се съобразят и с политическите реалности, както и с възможностите за мнозинства, които могат да бъдат направени в този парламент.
Очерта и категоричните условия на ГЕРБ и останалите в управляващата коалиция.
"Не сме готови да договаряме или да работим в условия на непрекъснато налагане на неработещи модели за работа или непрекъснато да се остракират хора на база публикации в Гугъл или слухове, каза още тя. На въпрос, свързан с намерението на ПП-ДБ да предложат свои кандидати за регулаторите, Сачева посочи, че опозицията е свободна да участва в процесите на номинации, както и всички останали.
Тя коментира още, че в момента се разглеждат правилата и процедурите за регулаторите и те трябва да бъдат такива, че да са работещи и да не заклеймяват хората, да не правят шоу, а наистина да се избират кандидатите, които имат съответните професионални качества.
На въпрос дали са готови да разговарят с опозицията относно необходимите 160 гласа за попълване на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет, който е с изтекъл мандат, Сачева припомни, че ВСС, освен парламентарна квота има и професионална такава, и в крайна сметка на която и да било позиция ще бъде избран този, който е участвал и този, който е победил.
"Колегите от ПП-ДБ често искат да побеждават, без да участват или ако предварително някой им е гарантирал победата", коментира тя, цитирана от БТА.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков пък допусна, че управляващите отсега са си разпределили квотите, но ролята на опозиция задължава ПП-ДБ да издигнат свои кандидатури.
"Почти сигурен съм, че в управляващата коалиция ще са си нагласили квоти и ще са си нагласили техни хора на ключови позиции. Нашата задача е да покажем, че има свободна опозиция, която няма да спестява на никой нищо и няма да се договаря - заради едни позиции да преглъща други", каза Петков в същото студио. "Това, което ние искаме да направим, е да има честни конкурси", заяви Петков и отново потвърди, че от ПП-ДБ ще предложат свои кандидати за различните регулатори.
Той посочи, че има и институции, като Висшия съдебен съвет, където за попълването на парламентарната квота, е необходимо мнозинство от 160 гласа. "Моята надежда е, че там, където те не могат да съберат 160 гласа - те ще трябва да се уповават на опозицията. Ако опозицията не се предаде и някой не се продаде, то тогава имаме малък шанс да направим по-честни конкурси", добави съпредседателят на ПП.
"Ние ще предложим за всяка една от важните позиции кандидат, дори да знаем, че този кандидат няма да бъде избран, за да покажем стандарт за кандидат. Това ще е нашата задача. Имаме две задачи като опозиция - едната да осветляваме сламени хора със зависимости, които управляващото мнозинство ще предложи и втората е да предложим хора, които са стандарт", заяви Петков.
Депутатите ще трябва да попълнят поне 90 свободни позиции на членове на регулаторните органи. А има такива, чийто мандат е изтекъл още през 2017 г., напомни по-рано през деня в Бургас парламентарната председателка Наталия Киселова. Тя даде за пример Комисията по досиетата.
Още през 2020 година е изтекъл мандатът на инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет, а миналата година изтече мандатът на членовете на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, продължи с примерите тя.
"Миналата седмица част от комисиите приеха правила за откриване на процедури за номинации. Сроковете са различни, като е предвиден минимален седемдневен срок за всяка една от процедурите. Тази седмица, ако са готови комисиите с докладите, ще бъдат включени в дневния ред, и едва след това вече можем да отворим дума за срокове", уточни председателката на Народното събрание, цитирана от БТА. Единствено за национален омбудсман срокът ще бъде 28 дни, тъй като органът е конституционен и това е сериозна гаранция за защита правата на гражданите, обясни Киселова.
Отсега е ясно пък, че ДПС-Ново начало няма да издига свои кандидатури, но няма и да подкрепя нито една на другите партии в НС, декларира през седмицата Делян Пеевски.