Програмно споразумение за съвместната покупка на зенитно-ракетни комплекси IRIS-T подписаха министрите на отбраната на България Атанас Запрянов и на Германия Борис Писториус, съгласно Меморандума за разбирателство относно съвместното закупуване на наземни системи за противовъздушна отбрана в рамките на инициативата "Щит на европейското небе", съобщиха от Министерството на отбраната.

Общата цел на страните, които участват в инициативата на ЕС, е да се насърчи сътрудничеството в областта на отбраната чрез съвместно възлагане на обществени поръчки за оперативно съвместими и взаимнозаменяеми оръжейни системи.

Проектът за инвестиционен разход за придобиването на зенитно-ракетни комплекси "IRIS-T" беше приет от Народното събрание на 8 август тази година. Целта е да се преодолее дефицитът от способности на българските Военновъздушни сили за зенитно-ракетно прикритие чрез технологично обновяване и постигане на оперативна съвместимост в съюзническата система за противовъздушна и противоракетна отбрана. Реализацията на проекта е продиктувана преди всичко от необходимостта от изграждането и поддържането на способности за противовъздушна отбрана, гарантиращи суверенитета и териториалната цялост на страната.

Стойността на комплекса се оценява на 182 114 000 евро - или 356 000 000 лева без ДДС. Първият етап ще бъде осъществен до 39 месеца. Предвидена е възможност за закупуване на до 5 системи "IRIS-T SLM" и на една с далечен обсег "IRIS-T SLХ" - до 2032 г.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва на заседанието на министрите на отбраната във формат Контактна група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна, ръководена от САЩ. Форумът се проведе в авиобаза "Рамщайн", Германия.

България продължава да оказва подкрепа на Украйна в изпълнение на решенията на Народното събрание, заяви Запрянов в своето изказване.

В контекста на търсенето на съвместни решения в подкрепа на украинската страна беше и проведената двустранна дискусия между делегациите на България и Украйна.