Изборните резултати са ясни, на дневен ред е кой с кого ще се съгласи да управлява. Анализатори не виждат много опции, освен кабинет на малцинството на ГЕРБ и управление на победителя заедно с ПП-ДБ, плюс някой трети играч. Формациите останаха 8, след като ЦИК обяви, че "Величие" отпада, а в изборната нощ Борисов предупреди, че ако са 9 на брой, правителство няма да има. 

ГЕРБ и ПП-ДБ заедно събират около 106 депутати, според предварителните изчисления за разпределение на мандатите, което означава, че нямат мнозинство и третият ще реши мача. Ще има ли трети, кой да бъде той, след като лидерът на ГЕРБ предварително отписа "Възраждане", коментират с днешна дата анализатори и социолози.

Логичната формула за съставяне на кабинет е отново ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да са заедно под някаква форма

Това е прогнозата на социолога от "Галъп" Първан Симеонов, който се аргументира, че това са двете най-големи формации. С подкрепа евентуално от ИТН, добави Симеонов в студиото на Нова телевизия.

"От едната страна се формира етнически блок, което не е добре, а от другата радикален. Оказва се, че центристките би могло да се съберат заедно с подкрепа на една от партиите, които навремето беше по-радикална, а сега по-благоразумна. За да е стабилно такова неща, трябва да има известна доза ново начало", коментира социологът.

Според него въпросната доза "ново начало" винаги може да се добави по някакви начини.

"Може да се стигне до необходимост и от БСП. С "Възраждане" ми се струва трудно. А ако бях на мястото на МЕЧ, щях да съм опозиция и да чакам следващите избори, където да порасна още повече", добави анализаторът. Той постави акцент върху приятната изненада от вота - повишената избирателна активност, след като над 2,5 млн. избиратели отидоха до урните.

Снимка: БТА

Според Стойчо Стойчев също не са изчерпани възможностите за коалиционно правителство. Медийният експерт доц. Георги Лозанов пък предупреди, че ако сега няма кабинет, следващият ще е прорурски.

"Има две големи битки - едната беше между "Възраждане" и "Продължаваме промяната - Демократична България" - битката за второто място. Тя е историческа, битка за ориентацията на страната. За първи път някой си позволи да агитира за БРИКС.

Ако сега не се направи правителство, следващото правителство вече може да е за БРИКС", посочи Лозанов пред бТВ.

Според Лозанов няма как да има съюз ГЕРБ с ПП-ДБ.

Снимка: Красимир Михайлов/БТА

"Друго решение извън правителство на малцинството, предложено от ГЕРБ, не виждам. Няма как да има коалиция - защото там трябва да участва и ДПС на Делян Пеевски, което е една от категоричните червени линии за ПП-ДБ", смята Лозанов.

Бариерата за Народно събрание да се вдигне на 8%

"Наши мечти са ГЕРБ и ПП-ДБ да се съберат", пък е категоричното мнение на Нидал Алгафари, изказано по Нова телевизия. Пиар специалистът не вижда такава вероятност и не смята, че ще се сформира правителство.

Според анализатора на първо време е необходимо да бъде избран председател на парламента, и то от ГЕРБ за да може новите депутати спешно да се заемат със законови поправки за вдигане на изборната бариера. Налага го влизането на политически формации в парламента, с които трудно ще се работи, смята той. Затова, по думите му, трябва да бъде вдигнат прагът за влизане в НС.

Алгафари е убеден, че бариерата трябва да бъде повишена до 8%.

"Това ще предизвика голям скандал, но ще престанат", каза Алгафари и допълни, че това ще реши проблема, "за да не се явяваме на още едни избори".

Снимка: Булфото

Радомир Чолаков: Ще изнудват ГЕРБ с равноотдалечен премиер и регулатори

Според бившия депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков "трябва да се стъпи на учебника по демокрация - първата политическа сила излъчва председател на парламента и започва преговори за правителство". "В България се обърна цялата парадигма и се реши, че трябва да бъде изнудвана първата политическа сила и тя да прави компромиси", коментира юристът по бТВ.

Чолаков е убеден, че "сега, като компромис, ще бъде поискан равноотдалечният премиер. Единственото, което може да свърши този равноотдалечен премиер е личен ПР за политическа сила, която трябва да дойде", смята той.

"Друг опасен компромис е органите да бъдат избирани не от НС, а да бъдат пресявани и филтрирани през номинационни комисии. Тоест външни хора да казват на НС за кого да гласуват", каза още Чолаков.

Снимка: БНТ