Тенденции: 55% от избирателите са използвали преференции, 48% са за кабинет на всяка цена
Данните са от анкети на "Алфа рисърч" и "Галъп", направени за БНТ
Българският избирател все повече се ориентира към използване на преференция при вота. Такъв извод направи социологът Боряна Димитрова на база на проучване, направено специално за БНТ.
Според данните 55% от гласоподавателите са използвали преференциалния вот за своя предпочитан кандидат, а 45 на сто не са отбелязали преференция.
По думите на Боряна Димитрова тези данни имат две интерпретации - позитивна и негативна.
"Позитивната интерпретация е, че хората, които гласуват, вече по-активно имат предпочитани кандидати", коментира Боряна Димитрова. Досега по-често преференциите по традиция се използват от по-образованите избиратели от големите градове, но вече е налице тенденция все повече и по-широки социални групи да залагат на личното си предпочитание с преференциален вот, направи извода Боряна Димитрова.
"По-негативната интерпретация на данните е следната - вече до урните са отишли само най-твърдите електорати, които имат своите предпочитания", каза социолгът от "Алфа рисърч". Това са и най-информираните политически хора, добави тя.
Друга анкета, направена от "Галъп", показва какви са нагласите на хората, ако има трудност за съставяне на кабинет. Да се състави правителство с цената на компромиси настояват 48 на сто от анкетираните. Нови избори искат 29%, а не са ориентирани в ситуацията 23 на сто, които отговарят "не мога да преценя".
Социологът Кънчо Стойчев коментира, че привържениците на по-старите и традиционни партии са в първата позиция и застъпват тезата за правителство на всяка цена, докато привържениците на новите формации са настроени на "избори до дупка".
"В по-новите партии избирателите считат, че трябва да има нови избори", добави той. "Картината в страната показва едно объркване. Мнозинството от хората казват "писнало ни е, искаме правителство", но не са малко и другите, които искат избори, почти 50 на 50", обобщи Кънчо Стойчев.