НЕК договорила по-ниски цени с US тецовете
Подписан е меморандум между НЕК и всяка една от американските централи - ТЕЦ AES Марица Изток 1 и ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3 за по-ниски цени на тока.
"Меморандумите предвиждат, че дългосрочните договори за изкупуване на произведената от централите електроенергия ще бъдат предоговорени и цените - намалени", каза Петкова.
От своя страна пък НЕК гарантира, че ще изплати просрочените задължения към двете централи.
"Надяваме се до края на март 2015 г. да се случи финалното предоговаряне на условията за дългосрочно изкупуване на енергията от централите", заяви Петкова.
Постигнатото споразумение ще позволи цената на тока да се задържи на сегашните си равнища и той да не поскъпва.
Държавната НЕК е натрупала 600 млн. лв. просрочени дългове към двете централи и е поела ангажимент да се разплати.
Централите дълго време те не искаха да преговарят, докато държавната компания не им се издължи.
"НЕК полага усилия да се разплаща ежемесечно с определени суми, които се превеждат към двете централи. Компанията прави всичко възможно, да превежда повече. Договореностите са, че ще вървим към намаление на цената, а НЕК ще гарантира изплащане на задълженията", добави министърът, цитирана от "Фокус".
Според експерти в бранша, тецовете са се съгласили на намаление на цените, при условие че бъде изкупувана 100% от тяхната енергия и те работят. Все още не е ясно какво ще е намалението, но няма да се удължават сроковете на договорите с централите като компенсация, каквато беше първоначалната идея.
Договорите с "AES Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" са 15-годишни и започнаха да текат от 2011 и 2009 г. съответно.
През миналата година Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определи по-ниски цени на тока от двете централи, въпреки че реално такива не бяха договорени от НЕК. Това още повече увеличи дефицита, който натрупва държавната компания, и заедно с недостига заради ВЕИ-тата той стигна 600 млн. лв. годишно.
Отделно регулаторът попита Европейската комисия дали дългосрочните договори на високи цени с тецовете не са държавна помощ. До момента няма отговор от Брюксел.
До този момент ЕК не се е произнесла относно изпратеното още от предишния състав на ДКЕВР писмо с молба за становище дали сключените още през 2001 г. договори за изкупуване на енергията с двете американски централи не представляват нерегламентирана държавна помощ. ЕК бе изпратила запитване със 17 въпроса, на които ние сме отговорили и сме дали нашето становище, но отговор от ЕК няма, обясни Петкова. Тя обаче е на мнение, че независимо от това дали ще има или не отговор от ЕК, българската държава трябва задължително да предоговори условията, за да се намали дефицита на НЕК.
Теменужка Петкова отказа да очертае възможностите при новото договаряне с централите. Според експерти в областта една от най-реалистичните възможности е цената да бъде намалена за сметка на удължаване на срока на изкупуване на енергията.