Световните агенции с първи коментари за кабинета "Желязков"
Той каза, че партията му е направила "необходимите компромиси", но призна, че съществуват идеологически различия с двете по-малки партии от несигурната коалиция - проруската БСП и популистката ИТН, пише Ройтерс
Световните агенции излязоха с първи коментари за редовния проектокабинет, след като кандидат-премиерът му Росен Желязков получи и веднага върна изпълнената папка с имената на министри в него на президента Радев.
Българският президент днес връчи мандат за съставяне на правителство на основната дясноцентристка партия в страната почти три месеца след като изборите в страната излъчиха фрагментиран парламент, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Номинираният за нов премиер Росен Желязков, който е 56-годишен адвокат, заяви, че кабинетът му ще работи по усвояването на средствата от ЕС за повишаване на капацитета на управлението и на функционирането на държавните институции. България иска да се присъедини към еврозоната, но се нуждае от стабилно правителство, което да овладее инфлацията и да гарантира притока на фондовете от ЕС, отбелязва Асошиейтед Прес.
Плановете за присъединяване към еврозоната бяха отлагани на два пъти заради високата инфлация, но според официални представители е възможно България да се присъедини към валутния съюз през идните месеци, посочва Ройтерс.
Желязков каза, че партията му е направила "необходимите компромиси", но призна, че съществуват идеологически различия с двете по-малки партии от несигурната коалиция - проруската Българска социалистическа партия и популистката партия "Има такъв народ", допълва Ройтерс.
Коалицията контролира 107 депутатски кресла в 240-членния парламент, но етническата турска партия "Демокрация, права и свободи", която има 19 депутати, обеща да подкрепи правителството на гласуването утре, пише още агенцията.
Дясноцентристката партия ГЕРБ спечели изборите през октомври, но досега не успяваше да състави коалиционно правителство. Това се случи на фона приключилите без да излъчат убедителен победил избори през юни, когато властта бе поета от служебно правителство, начело на което бе Димитър Главчев.
През по-голямата част от последните три години България бе управлявана от служебни правителства, тъй като масовите антикорупционни протести принудиха последното правителство на консерватора Бойко Борисов да подаде оставка. Противниците на тази централна фигура в българския политически живот не успяха да постигнат дългосрочно споразумение за стабилизиране на страната, която изпадна в най-дългата си политическа криза след края на комунизма, отбелязва АФП.
София си осигури дългоочаквано пълноправно членство в безвизовата Шенгенска зона за безвизови пътувания от 1 януари, но все още трябва да ограничи допълнително инфлацията и да гарантира ценовата стабилност, за да успее да се присъедини към еврозоната от 2026 година.
Новият кабинет ще трябва да се справи и със спешната задача да приеме дълго отлагания бюджет за тази година и да преодолее закъсненията в ключови реформи, изисквани от Брюксел за отпускане на помощи от ЕС, допълва АФП.