Отпускаме 184 млн. лева за възнаграждения във висшите държавни училища и научните организации. Това каза служебният премиер Димитър Главчев на брифинг в Министерския съвет. Главчев уточни, че постановлението за това е прието днес на подпис от правителството.

Като дадохме първите милиони, казахме, че ще продължим, защото така се бяхме уговорили със синдикатите, посочи премиерът. Увеличението ще бъде считано от 1 април т.г., съобщиха малко по-рано от правителствената информационна служба.

"Избързахме, тъй като не знаем какво ще се реши. Знаете в каква процедура са сега по сформиране на правителство, по решение на президента, и за да не кажат хората "те се скриха и не си изпълниха обещанието", решихме да го направим в такъв спешен порядък, за да са спокойни и синдикатите, и хората от академичния състав", каза още Главчев.

Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова допълни, че средствата ще бъдат осигурени от бюджета чрез преструктуриране на разходи. "Анализите са изготвени от Министерството на образованието и науката по предложение на съответните първостепенни разпоредители с бюджет, към които са съответните научни институции", уточни тя.

На брифинга присъстваха също служебният министър на образованието и науката Галин Цоков, както и представители на синдикалните организации, които изразиха задоволството си от постигнатото. От синдикатите посочиха, че трябва да бъде осигурена устойчивостта на образователната система, както и че в нея има други недостатъци, които не са парични.

Министър Галин Цоков припомни, че преди няколко месеца са отпуснати близо 80 милиона лева за повишаване на заплатите на академичния състав, както и на академичния състав с непреподавателски функции.

''Тези нови 184 милиона лева ще доведат до това, че заплатата на най-ниската академична длъжност асистент ще нарасне до 2 516 лева'', коментира проф. Цоков. Образователният министър акцентира, че по този начин, за период от една година, заплатата на асистентите ще се увеличи с хиляда лева, което е сериозна инвестиция в младостта, интелекта и бъдещето на България.

''Вече водим разговори със социалните партньори и Съвета на ректорите за това средствата, които са за достигане на тези 180 процента от средната брутна работна заплата, като възнаграждение на академичния състав, да не бъдат дадени на брой хабилитирани лица, преподаватели или асистенти, а да бъдат разпределени съобразно два основни коефицента'', обясни министър Цоков.

По думите му единият коефицент е свързан с увеличаването на най-ниско финансираните професионални направления досега, а вторият е насочен към това разпределението на средствата по висши училища да бъде съобразно коефицентът за качество. По този начин повече средства ще получат висши училища и университети с по-високо качество на обучение.

''Стимулът от 184 лева е поредната реформа в системата на висшето образование - даваме ги на 20 хиляди души, работещи в системата на висшето образование и наука, от които 13 600 академичен състав и 3600 работещи в сферата на средното и висше образование - хора, които помагат в научно-техническата; научно-изследователската; научно-спортната и научно-творческата дейност'', отбеляза проф. Лиляна Вълчева - председател на Синдикат ''Висше образование''.

Тя обясни, че постановлението се отнася до научните организации, които са акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) с оценка между 8 и 10 по докторските им програми.

''Това, което се случва днес, е една от стъпките, които отдавна трябваше да бъдат направени по отношение на работещите във висшето образование; дотолкова, доколкото работещите в средното образование, и специално преподавателският състав, от години изпревариха работещите във висшето образование, което е сериозна аномалия. Когато висшето образование изостава от средното, това определено не е добре'', коментира Димитър Манолов, президент на КТ ''Подкрепа''.

''Това, което беше направено днес е голяма крачка в областта на висшето образование в две посоки - първо това успокои системата, която беше пред срив, и второ - това отваря вратите, тъй като в момента нямаше желаещи за започване на работа. Отваря вратите пред висшето образование за много млади хора и асистенти за академично израстване", каза д-р Валери Апостолов - конфедерален секретар и председател на синдикат ''Висше образование'' към КТ ''Подкрепа''.