Шолц: Русия спря да заплашва с ядрени оръжия заради "червената линия" от Китай
Над 1000 ракети са били изстреляни към украинската енергийна инфраструктура
Рискът Москва да използва ядрени оръжия в конфликта в Украйна намаля, защото международната общност "постави червена линия" на Русия, заяви германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от Франс прес.
"Едно нещо се е променило за момента: Русия спря да заплашва с използване на ядрени оръжия", каза канцлерът в интервю за германската медийна група "Функе" и за френската "Уест Франс".
Според него това е последица от факта, че международната общност, включително Китай, "е поставила червена линия" пред Москва по този въпрос, пише БТА.
В това отношение германският лидер смята, че неотдавнашното му пътуване до Китай е дало резултат: "По време на посещението ми в Пекин заедно с китайския президент Си заявихме, че не трябва да се използват ядрени оръжия. Скоро след това страните от Г-20 потвърдиха тази позиция.
Запитан за неотдавнашната полемика, предизвикана от френския президент Еманюел Макрон, който смята, че на Русия трябва да се дадат гаранции за след края на войната в Украйна, Олаф Шолц призна, че в дългосрочен план ще възникне въпросът за архитектурата на сигурността.
"Приоритет е Русия да прекрати войната незабавно и да изтегли войските си. Вярно е, че тогава въпросът е как да гарантираме сигурността на Европа", каза той. "Разбира се, ние сме готови да обсъдим с Русия контрола върху въоръженията в Европа. Предложихме това преди войната и позицията ни не се е променила", добави той.
След няколко заплахи за използване на ядрени оръжия от страна на руски официални лица през последните месеци, вчера Путин заяви, че Москва би използвала ядрени оръжия само в отговор на такава атака.
"Смятаме оръжията за масово унищожение, ядрените оръжия, като средство за защита. (Използването им) се основава на така наречения "ответен удар": ако ни ударят, нанасяме ответен удар", добави руският президент.
Въпреки това той отбеляза, че "заплахата от ядрена война нараства" предвид конфронтацията между Русия и Запада по отношение на Украйна, като обвини американците и европейците.
Междувременно равносметката от ракетната атака на Русия в Украйна е изстреляни над 1000 ракети
срещу украинска енергийна инфраструктура. Тя все още работи, въпреки че е претърпяла значителни щети, съобщи агенция "Интерфакс" Украйна, цитирайки високопоставен украински представител, предаде Ройтерс.
Володимир Кудрицки, който е главен изпълнителен директор на украинския енергиен оператор "Укренерго", каза също по време на среща, организирана от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), че неговите служители обикалят света в търсене на сложно оборудване, необходимо за ремонта на инфраструктурата.
Осем неотдавнашни вълни от руски въздушни удари срещу критична инфраструктура сериозно повредиха енергийната мрежа и доведоха до извънредна ситуация и спиране на тока в цялата страна, информира БТА.
"Тези атаки са най-големият удар срещу енергийна мрежа, който човечеството някога е виждало. Повече от 1000 артилерийски снаряда и ракети бяха изстреляни срещу електрически съоръжения и далекопроводи, включително срещу подстанции" каза Кудрицки, цитиран от "Интерфакс" Украйна.
Сега Украйна преживява най-сериозния дефицит на генериращ капацитет, въпреки че консумацията е паднала между 25 и 30 процента в сравнение с предвоенния период.
"Системата все още работи, тя е интегрирана, не е унищожена или прекъсната", каза още Кудрицки.
Компанията "Укренерго" съобщи миналата седмица, че е осигурила 300 млн. евро заеми от ЕБВР за възстановяване на повредената при атаките енергийната инфраструктура и за подобряване на финансовата стабилност на дружеството.