Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление подкрепи предложението, внесено от председателя Настанимир Ананиев от ПП и депутати, според което АПИ трябва да изплати на пътните фирми 50% от средствата за извършените дейности за ремонти и поддръжка.

Предложението беше гласувано с 9 гласа "за", 4 "против", а 3-ма депутати бяха "въздържали се". 

С одобрения от народните представители проект на решение се дава възможност АПИ да може да възлага нови дейности по сключените договори за извършване на поддържане на републикански пътища, по договорите за доставка и монтаж на ограничителни системи, хоризонтална маркировка и пътни знаци до периода на подписването на нови договори с изпълнители. Това трябва да се случи не по-късно от 30 септември 2022 г. В решението на парламентарната комисия е записано още, че АПИ може да предприеме действия да бъдат изпълнени всички започнати дейности по действащите към момента договори. Това са близо 280 обекта, които трябва да бъдат завършени.

С проекта на решение се разрешава още Агенция "Пътна инфраструктура" да заплати от бюджета си за 2022 година 50 на сто от изпълнените дейности по превантивно, текущо и зимно поддържане и за ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации. На 100% ще бъдат заплатени средствата за доставка и монтаж на ограничителни системи и пътни знаци, както и месечните и извънредните задания по договорите за поддържане. Останалите 50% от финансовите задължения на АПИ към пътностроителните фирми ще се извършат след решение на Народното събрание. То ще е на базата на доклад на междуведомствената работна група за установяване на изпълнените дейности и становище на регионалната комисия по него.

Редакционните поправки в последния момент вдигнаха напрежението в комисията и станаха повод за спорове между депутатите от различните парламентарни групи.

Основната поправка е по точка 2 от проекторешението, с която се заменя Комисията по превенция и противодействие на корупцията с Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.

В тази поправка от "Възраждане" заподозряха корупционна схема. Според Елена Гунчева е необходима временна комисия, която да се заеме с казуса с парите за пътищата.

От ИТН призоваха средствата да бъдат платени, защото от близо година по договорите не са постъпвали суми. От БСП посочиха, че това е най-разумното решение, макар и моментът да е тежък. 

От ГЕРБ пък заявиха, че скоро строителният бранш ще бъде в колапс. Николай Нанков заговори за безработните в сектора и как времето е било загубено в "чегъртане", а не в решаване на проблемите.

От своя страна вносителите от ПП увериха, че контрол оттук нататък ще има, а решението било балансирано, защото щяло да покаже и нарушенията.

 

Комисията не прие проекта на Решение за предприемане на действия от Агенция "Пътна инфраструктура" за осъществяване на дейностите по поддържане на републиканската пътна мрежа, внесен от Тошко Йорданов, председател на ПГ на "Има такъв народ" и депутати.

От ДПС пък бяха учудени, че коалицията имала 2 предложения.

Проекта на ИТН предвижда Агенцията да предприеме всички необходими правни и фактически действия по възлагането на нови дейности по сключените договори за извършване на поддържане (превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации) на републикански пътища, по договорите за доставка и монтаж на ограничителни системи за пътища, по договорите за полагане на хоризонтална маркировка и по договорите за производство, доставка и монтаж на пътни знаци с постоянни и променливи размери на вертикална сигнализация на републиканските пътища, включително като сключва допълнителни споразумения към тези договори, с които да измени крайния срок на действието им до подписването на нови договори със съответния предмет с изпълнители, избрани в резултат на открити процедури по реда на Закона за обществените поръчки, проведени през 2022 г., но не по-късно от 30 септември 2022 г.

Точка втора от проекта на решението предвижда Агенцията да предприеме всички необходими правни и фактически действия, за да бъдат своевременно и напълно завършени започнатите дейности, възложени въз основа на действащите към момента договори за извършване на поддържане (превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации) на републикански пътища.

При решение на Народното събрание в четвъртък, в първия работен ден следващата седмица Агенция "Пътна инфраструктура" може да възложи изпълнението на критичните ремонти на пътищата, заяви пред комисията вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов.

"За да се намали социалното напрежение, трябва да се платят веднага 50% от дължимите суми. До 7 май ще може да бъде създадена организация за разплащане по всички одобрени разходи по ремонт и текущо поддържане. Дължимите средства за поставяне на мантинели и маркировка ще бъдат изплатени на 100% веднага", каза регионалният министър.

Пътните строители се заканиха утре да излязат отново на протест, а приетото днес решение от парламентарната комисия се очаква да бъде гласувано в пленарна зала в четвъртък.