ПРО е насочена основно към противопоставяне на ракети на среден и малък обсег на действие, с които разполагат страни от Близкия Изток. Това ни дава основание да кажем, че това е далеч от границата на страната ни, изтъкна министърът на отбраната по БНТ, цитиран от КРОСС. 
Той поясни, че по време на визитата му в САЩ миналата седмица е обсъждано разполагането на ПРО в Европа.

"Уверихме се както ние, така и американската страна, че е изключително важно НАТО да вземе решение за ПРО в Европа, като това да бъде приоритет в политиката на Алианса. Това ще подкрепим и ние, и САЩ на срещата през есента в Лисабон", изтъкна Аню Ангелов. По думите му в САЩ са били обсъдени и какви начини може да се осъществи разполагането на ПРО в Европа.

"Вариантите са три. Първо - участие в общото финансиране, което не е голямо - 200 млн. евро, което е за 10 години за десет страни. Второ - модернизиране на нашите противовъздушни комплекси, които могат да участват в ПРО. Трето - разполагане на елементи на страни от територията на НАТО, които могат да бъдат обекти за изстрелване, командни пунктове, радарни инсталации и обекти за прихващане и унищожаване на ракети. Очаква се след решението на НАТО в Лисабон да започнат конкретни преговори, въпреки че такива вече се водят. Най-вероятното ни участие е в общото финансиране, а останалите две зависят от нашите възможни", обясни министърът. 

На въпрос как и по какъв начин биха се разположили конкретни елементи от системата на ПРО в България Ангелов отговори, че е рано да говори конкретно и допълни: „Има срокове за изпълнение, но те са на три етапа - до 2020 година".
Запитан каква е позицията на американските ни партньори по отношение на Русия, той отговори: „Русия е важна и тя трябва да бъде привлечена по някакъв начин към участие в ПРО на Европа. Ние подкрепяме разговорите и на НАТО, и на САЩ с Русия. При всички случаи за НАТО е важно да поддържа отношения на доверие с Русия".
ИЗБРАНО