Радев: Има политическа намеса в съдебната власт, надявам се ВСС да покаже независимост
Няма проблем да бъдат ограничени правомощията на служебните правителства, стига редовните да си вършат работата, заяви държавният глава
Скандалът между магистратите от последните дни хвърля сянка върху съставянето на коалиция, отчете президентът Румен Радев.
"Не коментирам втори и трети мандат, преди да е изтекъл първия, но следваме строго Конституционната процедура. Бъдещ кабинет трябва да почива на ясни принципи, да следва ясни приоритети и програма. И аз очаквам, ако ще се изгражда такъв кабинет, той да следва именно тази ясна посока. Но, диалогът в последните дни между магистрати и политически партии хвърля сянка върху принципите на една бъдеща коалиция и задълбочава недоверието на гражданите."
Президентът вижда политическа намеса в работата на прокуратурата, но не коментира трябва ли да се смени главният прокурор като подчерта, че по-важен е Висшият съдебен съвет:
"Не е нормално главният прокурор да звъни на политици. Говоря от три години, че има политическа намеса в работата на прокуратурата и изобщо на съдебната власт..(...). Не искам да спекулираме с всякакви хипотези. Има нещо много по-важно от личността на Иван Гешев - това е Висшият съдебен съвет (ВСС). Органът, който кадрува и който взема решения."
Според Радев оттам зависи всичко.
"Надявам се, че след всичко, което излезе наяве за политическите вмешателства и за податливостта на членовете на ВСС, те да покажат независимост и подчинение единствено на закона и на принципите, установени в съдебната власт", каза президентът.
Попитан за членовете във ВСС с изтекъл мандат Румен Радев посочи, че този въпрос е трябвало да бъде решен от членовете на Народното събрание, което по думите му "абдикира". Дали някой в парламента няма сметка от всичко това, което се случва в момента, попита държавният глава.
Попитан добра ли е идеята правомощията на служебните правителства да се ограничат само до организиране на избори, каквото идея лансираха от "Продължаваме промяната - Демократична България" той отговори:
"Няма проблем, стига редовното правителство да не завещава тежки кризи на служебното. Стига да има компетенцията да пише закони, а не да не направят нито един закон по Плана за възстановяване и устойчивост и после всичките закони да ги прави служебното правителство. Също да могат да направят закони за правосъдна реформа, защото пак ги направи служебното правителство".
В отговор на въпрос относно изявлението на премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски по адрес на България, Радев посочи, че през 2021 г. е поставил проблема за правата на българите там.
"Една година удържах този процес, две вета на Съвета за разширяване, докато нашите европейски партньори не се убедят, че този проблем не е двустранен, а европейски, защото касае Копенхагенските критерии за членство - недопускане на дискриминация. Но виждате, това е процес, насаждан от десетилетия, това е цяла докрина, основана на антибългарска идеология и явно отнема време докато Република Северна Македония застане сред демократичните държави".
Румен Радев каза още, че ръководството на РСМ трябва да убеди не България, а своите граждани, че гради демократична държава, държава, в която по българските клубове не се стрелят и не се палят, българите в тази държава не са подлагани на системен тормоз, на физическо насилие и на режисирине на съдебни процеси. Ръководството на РСМ може да претендира, че изгражда модерно мултиетническо общество, когато намери сили да впише сънародниците на Гоце Делчев в Конституцията си, каза президентът.
Според него "няма никакъв прогрес по протокола за добросъседство, подписан от двете държави, а там са учебниците по история, там е е езикът на омразата, там са медиите, там е отварянето на архивите и извинението за етническите репресии към българите през годините".
По повод думите на Димитър Ковачевски, че България се отнасяла към РСМ както Русия към Украйна, президентът заяви:
"Има ли в България хора, които се идентифицират като македонци - има. Но тези хора имат пълни права наравно с всички български граждани. Те не се преследват, срещу тях няма режисирани процеси, няма палене, стрелби, няма побоища. Те могат да работят в администрацията на всички нива, могат да се кандидатират, да заемат всички изборни длъжности в нашата страна", каза държавният глава. "Те имат пълните права, никой не ги ограничава и не ги преследва. Това е голямата разлика и тя трябва да се проумее. Докато българите в РСМ са подложени на системен тормоз", изтъкна Радев.
Държавният глава участва днес на Годишна конференция на началниците на отбраната от балканските страни, която се състои днес в София.
"Градената с десетилетия архитектура за сигурност в Европа е в разпад, а това може да отключи процеси на дестабилизация, особено в нашия регион, който е съседен на войната в Украйна", заяви държавният глава на форума.
Според него агресията на Русия срещу Украйна доведе до драматични промени в средата за сигурност. Налага се цялостна трансформация на модела на отбрана, на гарантиране на колективна отбрана, а в същото време ресурсите и времето за действия са ограничени, добави той.
Избраната тема тази година е в унисон с общите за НАТО и Европейския съюз (ЕС) направления за сътрудничество - "Регионална военна свързаност и военна мобилност, като фокус в партньорството на Балканите в търсене на иновативни пътища за интегриране и коопериране".