Плевнелиев в Австрия: В България направихме най-лошата приватизация
Ние извършихме най-лошата приватизация в цяла Европа - активи за 30 милиарда евро ние продадохме само за 3 милиарда. Това заяви в интервю за австрийския вестник "Дер Щандарт" президентът Росен Плевнелиев, който от днес е на двудневно официално посещение в Австрия, предаде Дойче веле.
Според него последиците от лошата приватизация са осезаеми и днес. Той посочва Чехия като успешен пример за добре извършено раздържавяване.
"Чешкото правителство остави държавните предприятия да работят и започна да им търси стратегически инвеститори. В България между 1990 и 1996 г. фабриките и заводите бяха "подарени" на хора от бившата комунистическа партия, а във втората фаза на приватизацията след 1997 г. бяха извършени твърде много грешки. Останали без международни партньори, тези предприятия не бяха в състояние да работят ефективно. Така бяха загубени цели 12 години. Едва през последните 10 години нещата потръгнаха малко - поучихме се от банковата криза през 1997 г. и днес можем да се похвалим със стабилен банков сектор и с най-високата ликвидност в цяла Европа", заявява още президентът.
Запитан как ще коментира скептицизма на експерти заради това, че страната продължава да произвежда най-ниския БВП в целия ЕС и най-ниските обществени разходи като дял от БВП, той вижда шанс: "Вярно е, че България има много нисък БВП - 44% от средния за страните в ЕС, но преди 10 години той съставляваше едва 28% от европейския. Същевременно имаме най-ниските данъци в ЕС и харчим само 36% от БВП за финансиране на държавните разходи. За сравнение: във Франция за това отиват 55 на сто от БВП. Затова, за разлика от нас, французите нямат никакво поле за действие, когато стане дума за повишаване на заплатите или данъците".
Той изтъква, че през последните 3 години управляващите са замразили пенсиите и заплатите в публичния сектор.
"Догодина обаче ще увеличим пенсиите с 8, а заплатите - с 20%", уверява държавният глава и допълва, че не е съгласен с онези хора, които тълкуват това като предизборен ход. "Финансовата ни стабилност ни позволява да увеличим пенсиите и заплатите", твърди Плевнелиев и изтъква, че само за година страната се изкачи с 12 места нагоре в класацията за конкурентоспособност.
Той отхвърля и критиките заради липсата на прозрачен механизъм при избора на членовете на Висшия съдебен съвет. Според него изслушването на кандидатите в парламента представлява напълно нов подход, прилаган в малко други страни в Европа и осигурява 100-процентова прозрачност. Президентът отново заявява, че дисциплинарното уволнение на председателката на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова е било грешка.
Адекватни, според него, са критиките на ЕК към българската съдебна система. "До края на 2013 г. ще си напишем домашното", уверява обаче Росен Плевнелиев в края на интервюто.
Междувременно президентът се срещна с колегат си Хайнц Фишер, който заяви, че Австрия подкрепя България за Шенген.
Плевнелиев се срещна и с министър-председателя на провинция Долна Австрия Ервин Прьол в нейната столица - Санкт Пьолтен.
Той заяви, че ще работи за всяка инвестиция от Австрия в България независимо дали става въпрос за милиардна или за малка, предаде БТА.
Плевнелиев каза в отговор на въпрос, че проектът за каскадата "Горна Арда" върви по график и заяви, че той е важен и за двете страни, стратегически е за България и затова го разработваме с толкова добър стратегически партньор. Инвестицията на ЕВН, най-голямата компания на Долна Австрия, в проекта се оценява на близо 400 милиона евро.
Плевнелиев заяви още, че не по-късно от началото на 2014 г. всички строителни разрешения, проекти, графици и документи ще бъдат готови, за да може да стартира проектът, който се оценява на 400 млн. евро инвестиции.
Преди няколко месеца на среща с Прьол премиерът Бойко Борисов заяви, че изграждането на "Горна Арда" ще започне през пролетта на 2013 г.
"България има самочувствие, бизнесклиматът се подобрява всяка година. Страната ни е европейски шампион по нисък дълг, ползва се с доверието на пазарите, а тази година дефицитът ще бъде под 1%", каза пред Прьол държавният глава и изтъкна, че България е добър пример за тотално ускоряване и успешно усвояване на еврофондовете.
Като посочи, че Австрия е вторият по големина инвеститор в България след Холандия, с общо около 5,9 млрд. евро инвестиции и че за 10 години двустранният стокообмен се е увеличил пет пъти, Росен Плевнелиев каза, че си представя обменът през 2020 година да е пет пъти повече от днес.