Така бившият шеф на НАП Мария Мургина коментира пред bTV вчерашното решение на Апелативния съд да я оправдае по четирите обвинения за длъжностни престъпления, като отмени наложената й присъда от 4 години затвор.

Мургина отрече категорично информациите по медиите от 2009 г., че в 7 дирекции на приходната агенция е имало чадъри над фирми, близки до хора от Тройната коалиция и до самата нея.

Бившият шеф на данъчните отхвърли и обвинението, че е помогнала на десетки бизнесмени, сред които Христо Ковачки, да ощетят бюджета с около 1 млрд. лева от укрити данъци.
„Колкото по-големи са сумите, които се коментират, толкова по-лесно би било за съда да докаже дали това е така. 4 млрд. лева беше ДДС, който се събираше от НАП за 1 година. Няма как при тези показатели да се източи 1 млрд. от тях”, каза Мургина и цитира друга статистика – положителна за страната по време на управлението й на НАП.

„През 2008 г. по информация на ЕС България беше трета по ефективност по събираемост на данъците си, сега е последна. Беше пета по събираемост на ДДС, сега може би е пак послена. Тези цифри говорят сами по себе си – по мое време имаше ред, имаше обективност, имаше реална работа. Това се доказва от приходите. Кризата се почувства у нас от март 2008 г., но през цялата 2008 г. не намаляха приходите към хазната”, подчерта тя.

По думите й - като човек, работил в данъчната система на страната цели 12 години – при управлението на СДС, БСП и НДСВ, няма как да е имала ярка политическа подкрепа. Въпреки това тя успяла да започне „най-голямата реформа в публичната администрация на България”.

Висшият данъчен експерт, който в момента работи като консултант, внесе яснота и по още едно от обвиненията срещу нея, по които обаче още миналата година Софийски градски съд я намери за невинна. Става въпрос за съмнението, че Мургина е отговорна за грешно прихващане на данъчни задължения на бившия собственик на "Кремиковци" Валентин Захариев, като по този начин на него са били „опростени” 11,5 млн. лева.
„Никой не може в държавата да опрощава данъци. Ситуацията беше такава, че той дължеше пари на НАП. В същото време обаче и НАП му дължеше огромна сума. Вместо да му я върнем, ние погасихме негов дълг към държавата. И това се оказа добър ход, иначе сега можеше да се окажем в редиците на кредиторите на Захариев, които чакат той да се издължи”, обясни Мургина.
Захариев е бивш собственик на "Горубсо-Мадан" и настоящ на ОЦК-Кърджали.

Тя сподели още, че семейството й е било подложено на строги проверки от страна на всевъзможни институции, след като нападките срещу нея започнали през 2008 г.
„Стартираха всички възможни одити и проверки – Сметна палата, данъчна администрация... Бяха инспектирани мъжът ми, синът ми, снаха ми... След всички проверки няма констатирани нарушения”, увери Мургина и уточни, че няма укрит имот в Созопол – луксозната къща, която посещавала там, била на фирма на мъжа, с когото живее.
„Имам едно жилище, което строихме 10 г. с бившия ми съпруг. Имам второ жилище със сегашния ми мъж. Имам и трето жилище, което съм купила с банков кредит и в момента отдавам под наем – това е”, отчете Мургина.

Бившият директор на НАП не се ангажира с прогноза за изхода от евентуален протест на прокуратурата срещу оправдателната й присъда пред Върховния касационен съд.