Опозицията и мнозинството се скараха и по време на дебатите по Правилника за работа на Народното събрание. Поводът беше нововъведението, че председателят на парламента и неговите 7 заместници ще имат правото да стават и шефове на постоянните паралментарни комисии. Това е прецедент в парламентарната практика.

Предложението беше на ДБ, а от ДПС заподозряха, че го правят, за да може техният зам.-председател на НС Атанас Атанасов да оглави и вътрешната комисия. От ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" обвиниха управляващите партии в пазарлък и опит да лишат опозицията от председателски места. Първа Екатерина Захариева обвини мнозинството, че целят да заграбят колкото се може повече председателски места.

"Нужни са ви пагони, това е истината. Това няма нищо общо с парламентаризма, а за председателството - и да бъдете началници", заяви Тома Биков от ГЕРБ. "Ще ги назначите на партиен принцип. Никакъв парламентаризъм не е това. На това му се вика: "Стани да седна!", заключи депутатът.

Хамид Хамид от ДПС пък се възмути, че такава забрана не е имало и по времето на "мракобесния комунистически режим".

"Оставете 5 човека да ръководят всички комисии, а другите да натискат копчетата. Явно има коалиционни разговори и някои ще бъдат принудени да го подкрепят, но това не е добре за парламентаризма", каза Хамид от ДПС.

От "Демократична България" се аргументираха, че сега депутатите им били двойно по-малко и целяли да оползотворят капацитета им - затова направили предложението.

"Има парламентарна традиция през 38-ото НС председателят на парламента е бил председател на комсисията за борба с корупцията. Предложили сме този текст, защото сме 16 човека, бяхме 34-ма", оправда се юристът от ДБ Атанас Славов.

"Новото мнозинство да каже - ние сме следващият ГЕРБ в парламента!", обобщи Цончо Ганев от "Възраждане". Съпартиецът му Петър Петров пък настоя всяка партия от опозицията да получи правото да ръководи поне една парламентарна комисия.

В крайна сметка мнозинството си прие предложението председателят на НС и замовете му да стават и шефове на комисии. "За" гласуваха 107 депутати, против бяха 85, а двама се въздържаха.

Общо 24 парламентарни комисии ще има в 47-ия парламент. От тях две са нови - тази по туризъм и другата по превенция и противодействие на корупцията.