Две от партиите в мнозинството не съзират противоречие и напрежение в коалицията след острата реакция на БСП за намерението на Кирил Петков тотално да се откажем от проекта за АЕЦ "Белене". 

По-рано днес от ръководството на БСП поискаха да се спазва коалиционното споразумение за нови ядрени мощности и напомниха, че това е записано в коалиционното споразумение, което не отписва АЕЦ "Белене". Премиерът пък вече два пъти натърти, че няма да строим централата и нарече площадката в Белене "локва".

БСП винаги е държала на политическата стабилност, но настоява за яснота по темата за строежа на нови енергийни мощности, коментира в парламентарните кулоари зам.-председателят на ПГ на левицата Драгомир Стойнев острата реакция на БСП. Социалистите очакват анализ и разговор по темата, а не директно зачеркване на проекта.

"От БСП ние винаги сме заявявали, че сме за развитието на ядрената енергетика. За втори път Кирил Петков си позволява да казва кой проект е рентабилен и кой - не. Именно в нашето коалиционно споразумение, сме записали, че е необходимо да има публичен анализ. На база този публичен анализ ние трябва да преценим дали имаме нужда от ядрени мощности, каква ще бъде площадката, какъв ще бъде типът на реакторите".

Стойнев препоръча реакцията на социалистите да се възприема като "светване на лампата".

От ПП декларираха, че са готови на разговори с коалиционните партньори по темата строеж на нова атомна централа.

"Ние считаме, че България трябва да има атомни електроцентрали в бъдеще такива проекти. Това, което заложихме в коалиционното споразумение, е да се разгледат всички възможности. И предвид промяната на таксономията, която ще включва и ядрени мощности, и природен газ като нисковъглеродни източници на енергия, смятаме, че ще продължим в тази посока", коментира Радослав Рибарски от управляващата партия.

"Не виждам напрежение, не виждам проблем. Наистина, просто трябва да има анализ. Аз не виждам никакво отклонение от духа на споразумението", контрира позицията на социалистите лидерът на "Да, България" Христо Иванов.

Неговата партия и коалицията "Демократична България" е против строежа на втората ядрена централа.

"В коалицията има различни политически оценки относно перспективите на този проект", каза Христо Иванов. Според него дали да се строи, трябва да се прецени само след експертен анализ и това било записаното в коалиционното споразумение.

Според него премиерът Петков е изразил лично мнение.

"Никой не може да забрани на никого, включително и на премиера и на действащ политик определени реалности да ги коментира, защото от наша гледна точка те са такива", застана той зад Кирил Петков.

"Преувеличено е твърдението за напрежение в коалицията заради АЕЦ" Белене", коментира на свой ред Корнелия Нинова пред журналисти в парламента. Диалогът е нормален, съвсем нормално с премиера разговаряме по всички теми, увери тя.

Текстът от споразумението, на който БСП държи, предвижда експертен екип да прецени възможностите за изграждане на нова ядрена мощност или в "Белене", или на площадката на АЕЦ"Козлодуй", преценявайки икономическите и финансовите параметри, и тогава да бъде взето политическо решение, обясни Нинова.

По думите й трябва да се свика експертният състав, всяка партия да даде свои представители и да бъде изработено най-доброто предложение за България, което след това политически да бъде обсъдено и прието. Това, на което БСП държи, е единствено да се спазва коалиционното споразумение, ние сме лоялни партньори, политически коректни, отбеляза лидерът на левицата.

От опозицията обаче имат друг прочит на ситуацията. Бившият енергиен министър от ГЕРБ Теменужка Петкова коментира в кулоарите на парламента, че вече са налице сериозни различия в управляващата коалиция.

"През последните няколко дни все по-ярко се очертават различията в рамките на управляващата коалиция. Виждате, че напоследък не е ясно какво са се разбрали коалиционните партньори в коалиционното споразумение и какво всъщност се случва на практика", каза тя.

"Като виждате, имат различия по някои основни теми - максималния осигурителен доход, дефицита в размера на бюджета и строителството на проекта АЕЦ "Белене". Това са все важни елементи от едно коалиционно управление, по което има много, много сериозни различия. Големият въпрос е всъщност какво крепи тази коалиция - дали желанието й да направи нещо добро за България, или просто жаждата за власт", попита риторично депутатката от ГЕРБ.

От ДПС пък поискаха изслушване на вицепремиера Асен Василев и пълна информация за проектите в сектор "Енергетика". Василев обаче е на визита във Вашингтон, където обсъжда възможностите за доставка на втечнен газ от САЩ.

ИЗБРАНО