ПП-ДБ: Депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП провалиха заседанието на комисията за Нотариуса
Вчера се проведе първо изслушване в рамките на парламентарната комисия, но по думите на Рашков заседанието е провалено умишлено, за да не се приеме дневен ред за следващото
Вчерашното заседание на антикорупционната комисия относно дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса било провалено, след като депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП си тръгнали, а от "Възраждане" поискали проверка на кворума, след която се оказало, че такъв няма. Това обявиха в кулоарите на парламента Кирил Петков и Бойко Рашков от ПП-ДБ.
Първо изслушване в комисията
Парламентарната временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров - Еврото вчера проведе първо изслушване.
Депутатите изслушаха представителите на фондация "Антикорупционен фонд" (АКФ) Андрей Янкулов и Николай Стайков. Двамата припомниха, че няма данни от прокуратурата за това как се развиват разследванията срещу престъпната група, от която е бил част Мартин Божанов и това срещу Петьо Петров.
Също така припомниха публикувана от фондацията справка, за която се твърди, че е на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) във връзка с Божанов, на база на която е започнало разследването срещу групата на Божанов от Софийската градска прокуратура. Според АКФ в справката, с която разполагат, има свидетелски показания и данни за свързаност с групата на Мартин Божанов на множество лица от системата на МВР, магистрати и лица от Държавна агенция "Национална сигурност".
Депутатите от комисията обсъдиха, че биха могли да изискат справката от ГДБОП, както и материали от МВР и прокуратурата относно нови разкрития по темата, както и кои да бъдат следващите поканени за изслушване в комисията. До решение обаче не се стигна, тъй като част от народните представители напуснаха залата и заседанието бе прекратено поради липса на кворум, предаде БТА.
Пред медиите Николай Стайков коментира, че има смисъл от работата на комисията, тъй като тя изследва дейността на най-големите групи за влияние в съдебната система. Той добави, че е предложил да бъде поканен за изслушване депутатът Делян Пеевски, за да бъде попитан за отношенията му с Петьо Петров, когато са били колеги следователи и за "Булгартабак".
Защо нямаше кворум?
Преди днешното заседание на парламента Бойко Рашков от "Продължаваме промяната-Демократична България" заяви пред журналисти, че заседанието е било провалено от "тези, които проваляха и в предходния състав на НС".
"Нещата отиват натам, накъдето аз обърнах внимание още, когато се състави комисията, че трябва да се изследва много по-широко това влияние откъм участници в него, защото връзките са развивани, създавани повече от десетина години и там са увлечени много лица, които в момента заемат сериозни ръководни политически постове", изтъкна той като причина да се провали заседанието.
Рашков не уточни за кого говори, но каза, че няколко души са напуснали заседанието, за да се провали кворумът без да се приеме дневен ред за следващото заседание, т.е. намерението е малко по-дългосрочно, не беше само за вчерашното заседание".
"Очевидно много хора се плашат от работата на тази комисия и не желаят в нея да се изясни каква е ролята на известни хора, които в момента се правят на председатели на политически партии", коментира още депутатът и бивш вътрешен министър.
Попитан кой е провалил вчерашното заседание на антикорупционната комисия, съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков беше по-обстоятелствен. По думите му "изведнъж ГЕРБ са си тръгнали от заседанието, ДПС също, БСП също, а от "Възраждане" поискали проверка на кворума".
Петков коментира, че именно затова от ПП-ДБ са извели като приоритет антикорупционното законодателство. По думите му обществените поръчки се бавят, защото често се обжалват пред съда, който също се бави. Дайте да направим един орган, който да следи за тези неща и когато има забавяне в обществените поръчки, да реагира, настоя Петков.