От ПП-ДБ, БСП и "Има такъв народ" отхвърлиха идеята на Бойко Борисов за четворна коалиция с ГЕРБ начело и с лидера му за премиер. И потвърдиха, че първата по изборен резултат политическа сила не е водила разговори с тях. 

Съпредседателят на ПП Асен Василев потвърди, че формацията няма да подкрепи предложението на Бойко Борисов за кабинет в четворен формат и с него като премиер, без участието на "ДПС - Ново начало", АПС и "Възраждане". Така той допусна, че заедно могат да управляват ГЕРБ с ПП-ДБ, БСП - Обединена левица и ИТН.

"И с премиер Борисов ... Нека си говорим сериозно. Не сме съгласни и мисля, че това го заявихме ясно в кампанията, а нашите избиратели го подкрепиха", отказа Асен Василев.

И от БСП не одобряват предложението да участват в кабинет с премиер Бойко Борисов. 

"В момента сме свидетели на поставяне на условие Бойко Борисов да бъде премиер. Не трябва да се забравя, че БСП има решение на Конгрес да не се подкрепя правителство на ГЕРБ, още повече за подкрепа на Борисов. Този вариант - премиер Борисов - не е опция за подкрепа от БСП", категорична беше депутатът от "БСП - Обединена левица" Наталия Киселова пред БНР.

От ИТН също отхвърлиха възможността за правителство с премиер Бойко Борисов. Първо трябва да е ясно какво мнозинство би подкрепяло такова правителство и каква политика би изпълнявало то, подчерта Тошко Йорданов.

"Това е въпрос, в който една част отговорът е: "Бойко Борисов министър-председател - абсурд", а другата - за отговор е изключително рано, ние още нямаме председател на Народното събрание", коментира той. Йорданов посочи, че с тях още никой не е разговарял, а е разбрал от колегите си, че ГЕРБ не е водил разговори и с останалите политически сили. "Тези изявления са просто някой да каже нещо пред камерите", коментира депутатът.

Снимка: БТА

И според трите формации, с които Борисов допусна, че може да направи управленска коалиция, първо трябва да са ясни законодателните решения и законодателната програма, за да се стигне до създаването на правителство.

"Ангажиментът е в тях, те са водещи, те трябва да направят разговори. А и ние сме ясни - ако ще има някакво правителство, то трябва да е ясно каква политика ще провежда, каква ще е законодателната програма", коментира депутатът от ИТН по адрес на ГЕРБ. 

Наталия Киселова също смята, че първо трябва да се изведат законодателните решения, които предстоят. "Това е по-разумното", смята юристката и доцент по конституционно право. 

Снимка: БТА

Според Асен Василев пък и парламентът също ще е в блокаж и ще стои без председател, докато не бъде ясна законодателната програма. Това е и условието да се сформира кабинет. 

"Когато има ясна законодателна програма, вече да се избере човек, който да поеме ангажимент, че тя ще се случи в сроковете, залегнали в нея", каза той, цитиран от БТА. 

За Василев резултатът на Рая Назарян и Андрей Цеков е бил равен по време на гласуването и не е било изненадващо, че нито един от номинираните не е събрал мнозинство.

Съпартийката му Лена Бориславова каза по БНР, че ще търсят консенсус около законодателната програма на НС, тъй като към момента нямат достатъчно мнозинство, застанало зад тяхната декларация за санитарен кордон около Пеевски - само ИТН, МЕЧ и АПС.

"Ще инициираме разговори и всички партии в НС без Пеевски, за да търсим консенсус около програма за работа в този парламент", коментира Бориславова. 

ИТН търси мнозинство да получи подкрепа за предложението си Силви Кирилов да оглави временно парламента до избор на титуляр. До момента са получили подкрепата на три от парламентарните групи, освен тяхната, очакват крайното решение на още две - ПП-ДБ и "Възраждане". 

"Има разбиране в редовете на "БСП-Обединена левица", "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Алианс за права и свободи" (АПС), че това е добър вариант, каза Тошко Йорданов, цитиран от БТА.

Други две формации - ПП-ДБ и "Възраждане", поискали време до сряда да го обсъдят. "Би трябвало този срок до сряда да се използва за това", смята депутатът от ИТН. "След това, ако има мнозинство, г-н Кирилов ще си подаде оставката и мнозинството ще си избере председател", каза още Йорданов.

Лена Бориславова от ПП-ДБ пък допусна, че може да подкрепят и чужда кандидатура, като посочи за пример тази на Наталия Киселова от БСП, но първо ще отстояват своята докрай - тази на Андрей Цеков, който по-рано днес се яви на балотаж с Рая Назарян и събра равен брой гласове с нея в подкрепа, но получи повече "против" и "въздържал се".