Промените ще бъдат извършени между първо и второ четене в законопроекта за бюджета на ДОО, с които се изменя Кодексът за социално осигуряване. Това съобщи пред журналисти председателят на бюджетната парламентарна комисия Менда Стоянова, цитирана от БТА.

Предложението е внесено от депутатите от ГЕРБ с цел да бъдат избегнати консултациите в Тристранния съвет. През 2013 г. и 2014 г. няма да има увеличение на пенсионната възраст, а от 2015 г. тя ще се увеличава с 4 месеца на година, докато достигне 65 г. за мъжете и 63 г. за жените.
В момента жените се пенсионират на 60 г. а мъжете - на 63 г. По този начин реформата при мъжете ще приключи през 2018 г., а при жените през 2021 г. Промяната засяга всички категории труд.

КНСБ определи промените като скандални и обяви, че свиква стачния комитет и координационния съвет на синдиката утре, предаде БНР.
Вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че "с това някой си играе с огъня. Ако те си мислят, че ще лежат на нещо, свързано с отминали кухи президентски избори, не знам колко ... беше този ресурс. Той беше пропилян с първата приказка, която беше казана по тая тема".

Синдикатите държат на споразумението от миналата година, където е записано, че ще бъде повишен осигурителният стаж с 4 месеца на година. Те дори обявиха национален протест на 30 ноември.
Работодателите също са скептични, че тази мярка ще покрие дупката в бюджета на НОИ, но я подкрепят, като първоначална стъпка към реформа на пенсионната система. Според някои от тях изходът е в индивидуални пенсионни сметки и рязко намаляване на ранните и инвалидни пенсии.

Само за два дни се провалиха 2 срещи между кабинет и синдикати свързани с пенсионната система. Вчера не успя да се състои тристранна среща, председателствана от Бойко Борисов, както настояваха синдикатите. Днес пък бе отложена за следващата седмица експертна среща при министър Тотю Младенов по пенсионната реформа, която да подготви насрочения за 2 декември Тристранен съвет.

Решението и отговорността за пенсионната реформа е на управляващите, каза още Менда Стоянова. Тя посочи, че Тристранния съвет е консултативен орган на правителство, работодатели и синдикати, но в крайна сметка решението и отговорността е на управляващите - на правителството и на парламента, който гласува текстовете. Според нея няма нарушение на Конституцията заради начина, по който се правят промените между първо и второ четене. Това, което се внася като промени в Кодекса за социалното осигуряване е изцяло в прерогативите на парламента, добави Менда Стоянова.

Председателят на социалната комисия Драгомир Стойнев (БСП) отговори, че левицата ще атакува предложението пред Конституционния съд. По думите му, мерките са противоконституционни, защото засягат и период от 2015 г., а се въвеждат чрез законопроект, който ще важи единствено за 2012 г.
Според Стойнев е крайно време КС да тълкува определението "социална държава", тъй като такива закони са антисоциални.
Нищо не налага вдигането на възрастта за пенсиониране с една година още от 2012 г., не може с бакалски сметки да се прави политика, посочи председателят на социалната комисия. По думите му е погрешно да се смята, че с тази мярка дефицитът в ДОО ще намалее.