Това решиха депутатите от социалната комисия на второ четене на промените в Кодекса за социално осигуряване, съобщава в. "Сега". Крайната цел е сегашните суми да се вдигнат с 40%, но няма точни разчети кога ще се постигне такъв значителен ръст.

Сега всички пенсии се актуализират с един и същ процент по швейцарското правило, което отчита инфлацията и ръста на осигурителния доход. От 1 юли 2017 г. този механизъм отпада и ще започне да се увеличава коефициентът, който носи всяка година стаж във формулата за изчисление на пенсията. Процентът на увеличението отново ще се изчислява по швейцарското правило.

В момента всяка година стаж носи коефициент 1.1 към формулата, а според новите текстове в КСО трябва да стане 1.5. Това е по-благоприятен вариант за хората, защото им гарантира по-голямо увеличение от сегашното, особено за старите пенсии, коментираха социални експерти. При дефлация обаче няма да има промяна.

Само тази мярка в дългосрочен план ще увеличи разходите на НОИ за пенсии с 1.5% от БВП, сочат изчисленията. В същото време депутатите приеха и друга мярка, която ще е в ущърб на хората.

От 2019 г. се променя и самата формула за изчисление на пенсиите - вече няма да се смятат трите най-добри години стаж преди 1997 г., а ще се взема целият стаж от 1997 г. нататък.

Гласуването на пенсионната реформа продължава другата седмица в комисията. Депутати от всички партии предлагат намаляване на таксите, които частните пенсионни фондове събират, но то е символично. Таксите сега са две - 5% от всяка осигурителна вноска и още 1% годишна инвестиционна такса върху натрупаното по индивидуалните партиди. БСП, ДПС, ГЕРБ, РФ и ББЦ предлагат таксата от 5% да се намали с 0.5% за 2016 г. А през следващите три години стъпката е още по-плаха - таксата пада с по 0.25%, докато стане 3.75% през 2019 г.

За инвестиционната такса се предлага догодина да падне на 0.9%. След това намалението трябва да е с нищожните 0.05% на година, докато през 2019 г. стигне 0.75%. За сравнение - предложението на Комисията за финансов надзор е таксите да паднат поетапно съответно на 3% и 0.6% през 2018 г. Това предложение е от поне 3 години, но нито едно правителство не го е приело досега.