38 оставки в още един ключов кръвен център
38 от общо 53-та служители на Районния център за трансфузионна хематология във Варна са подали предизвестия за напускане, съобщиха от КТ „Подкрепа”, цитирани от "Фокус". Така на практика цяла Североизточна България е заплашена да остане без кръв и кръвни продукти, съобщиха Дарик радио и БТА.
Председателят на секцията на "Подкрепа" в медицинското звено д-р Маргарита Точкова обясни, че досега усилията им за водене на разговори за изпълнение исканията на протестиращите са останали без резултат, предаде БНР. Според нея обещаното за ноември увеличение на заплатите няма да се отрази върху трудовите възнаграждения на работещите в кръвния център.
Заплатите в центъра варират между 500-600 лв. за лекари и около 400 лв. за медицински сестри и лаборанти.
Медиците настояха за 20 процента увеличение, считано от 1 юли тази година, и за 30 на сто от началото на 2013 г. Другото им искане беше за увеличаване на персонала, тъй като в момента там работят 9 лекари, въпреки че броят им по стандарт трябва да бъде 15.
"Специалистите при нас се обучават за много дълго време. Риск има за нас да останем без работа, но риск има и да останем на същото положение, на каквото бяхме през миналата зима. Никой не ни е потърсил за нищо. Искаме поне среща", подчерта още д-р Точкова.
По думите на д-р Добромир Стойков - специализант в кръвния център, там е практика един лекар да работи на три позиции – като лекари, лаборанти и администратори, което е недопустимо и това повишава много риска от грешки.
"При нас се работи под огромно напрежение, защото изпитваме остра нужда от персонал, а една трета от работещите тук са в пенсионна възраст, това се дължи на изключително ниското заплащане. Ние експедираме кръв и ако експедираме грешна кръв, а това е напълно възможно при това високо напрежение, пациентът ще загине”, посочи д-р Стайков.
В средата на октомври молби за напускане подадоха и всички лекари и половината от медицинските сестри и лаборантите, работещи в Районния център по трансфузионна хематология в Стара Загора. В писмо до съответните институции и старозагорските лекари определят възнагражденията, които получават, като унизителни.
Кръвните центрове в държавата са общо пет - София, Плевен, Варна, Стара Загора и Пловдив.