Обвинения в лъжи между ПП и ИТН заради КПКОНПИ, "Възраждане" представиха кандидат за шеф
От "Продължаваме промяната" определиха критиките като "откровени лъжи"
Премиерът Кирил Петков казал, че службите са на президента и че иска свой разследващ орган по време на коалиционния съвет за промените в КПКОНПИ. Това обяви пред журналисти в Народното събрание председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
От формацията направиха изявление след декларацията от страна на "Продължаваме промяната", с която беше защитен внесения законопроект за противодействие на корупцията. В нея беше посочено, че законопроектът дълго време е бил спиран от политическото ръководство на ИТН, а партията искала "свой човек в комисията, с право на вето кой да бъде проверяван".
От партията на Слави Трифонов разкритикуваха остро подготвения от "Продължаваме промяната" проект на закон.
"Аз и други колеги изразихме опасения да не превърнем новия орган КПКОНПИ като стария или да направим нещо като нова прокуратура със свой главен прокурор. Кирил Петков искаше точно това - каза: шефовете на ДАНС не са мои, а са на президента и на мен ми трябва разследващ орган и прокуратура", обясни Тошко Йорданов. И допълни:
"Продължаваме промяната" и Кирил Петков искат собствен Гешев, което е също толкова неморално, колкото това, което направиха ГЕРБ и ДПС".
Според заместник-председателя на парламента Ива Митева единственото ново в този закон е, че са създадени две комисии, по думите й "нефелно", а преходните разпоредби са много лошо направени.
"Този закон е пример как не се прави законодателство. Тези две комисии, не е ясно кой ги избира. Дори не е ясно кой избира комисията за противодействие на корупцията, тъй като са заличили текста в действащия закон - на практика са отменили текста, че Народното събрание избира членовете на комисията", посочи Митева. И обърна внимание на новата фигура в законопроекта - разследващият инспектор.
"Освен в досъдебното производство, те го вкарват в съдебното производство. И питам на какво основание, след като има Конституция, и тук за пореден път Конституцията не ни интересува".
Ива Митева обясни още, че според законопроекта проверките ще се възлагат и ще се определя разследващ инспектор от председателя на антикорупционната комисия.
"Просто един председател ще прави каквото си иска. Не, ние казахме, че трябва да се подходи професионално, и да се направи работещ закон".
Тя отхвърли обвиненията, че заради ИТН е забавено придвижването на законопроекта, и посочи, че темата е била поставена на обсъждане от тях на коалиционен съвет в края на януари. И допълни:
"Тук всеки ден пишем нещо на парче. Кое не е противоконституционно от първия ден, което сме приели? Изборът на шеф на КЕВР ли? Той противоречи не само на новите, но и на старите правила. Но го приехме. Мълчахме. Беряхме срам. Мачкаме законите ежедневно. Мачкаме Конституцията ежедневно. Мачкаме правилника на НС" заяви Митева.
Експертите и юристи от "Продължаваме промяната", които са работили по законопроекта, отговориха на критиките на "Има такъв народ", като заявиха възмущение от "откровените лъжи" на депутатите от партията на Слави Трифонов. Те определиха реакцията като "истерична" и уточниха, че подобна реакция са наблюдавали в експертните съвети, организирани по изготвянето на законопроекти.
Относно искането на ИТН в бъдещата антикорупционна комисия да може да се налага вето при решенията кой да бъде разследван, депутатът Милен Матеев обясни, че това означава да има неработещ орган.
"Кой друг колективен орган работи с взимане на решения с единодушие? И това са оперативни решения кой да бъде разследван. Когато има достатъчно данни за извършено престъпление, не може някаква комисия да казва, че този човек трябва да бъде разследван".
Матеев обоснова самостоятелното внасяне на законопроекта със ситуацията, в която управляващите от "Продължаваме промяната" били нападнати, че такъв законопроект няма. Избързали с внасянето, но колеги от "Демократична България" са участвали в изготвянето на текстовете, стана ясно от думите на Матеев.
"Искахме ясно да кажем, че повече няма да чакаме и повече няма да правим договорки с никого за борбата срещу корупцията", посочи той.
Междувременно партия "Възраждане" представиха своя кандидат за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това е следователят Бойко Атанасов.
Лидерът на партията Костадин Костадинов го описа като човек, който през годините е доказал не с думи, а с дела и със собствената си професионална биография, че е човек, който не прави компромиси и има определено хъса, мъжеството и познанията "да смачка гръбнака" на корупцията.
"Причината да приема тази номинация е, че към мен не са отправяни никакви условия", заяви Бойко Атанасов. По думите му в момента не се провежда никаква борба с корупцията по високите етажи на властта.