Нови „ядрени искри” между Русия и НАТО
Алиансът не приема предложението на Москва за мораториум над разполагането на нови ядрени ракети със среден обсег в Европа, Путин иска незабавни преговори за сигурността на Русия
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърли днес предложението на Москва за налагане на мораториум върху разполагането на нови ядрени ракети със среден обсег в Европа. Той определи предложението като неработещо на съвместна пресконференция с президента на Азербайджан Илхам Алиев в централата на алианса в Брюксел.
"От години е в сила забрана за разполагането на такива ракети по силата на договора от 1987 г., но Русия наруши това споразумение", уточни Столтенберг. "Виждаме, че Русия разполага нови ракети от този вид в Европа, т.е. тя нарушава действащата забрана", поясни той.
"НАТО няма намерение да повтаря стъпките на Русия, не подготвяме разполагане на нови ракети в Европа с възможност за носене на ядрени бойни глави. Искаме контрол над въоръжаването, но предложеният мораториум не върши работа", обобщи Столтенберг.
Путин иска незабавни преговори с НАТО за сигурността на Русия
Руският президент Владимир Путин призова днес за незабавни преговори с НАТО и САЩ за предоставяне на Русия на гаранции за сигурността й на фона на напрежението около Украйна, предаде Франс прес, позовавайки се на Кремъл.
"Владимир Путин изтъкна необходимостта от незабавно започване на преговори със САЩ и НАТО за дефиниране на правни гаранции за сигурността на страната ни, така че да се изключи бъдещо разширяване на алианса на изток и разполагане в Украйна и други съседни държави на оръжейни системи, застрашаващи Русия", се казва в съобщението на Кремъл. То бе публикувано след днешния разговор на руския президент с финландския му колега Саули Нинистьо.
Финландия е традиционен посредник между Русия и западните й съперници.
На видеоконферентния си разговор в началото на месеца с американския президент Джо Байдън Путин поиска юридически гаранции, изключващи всякакво ново разширяване на НАТО. Москва смята, че Западът е нарушил обещанията си, дадени след разпадането на СССР, като е приел в алианса страни от Източна Европа и бившия СССР.
Русия смята евентуално присъединяване на Киев към отбранителния съюз за линия, която не трябва да се пресича. Москва вече анексира украинския полуостров Крим в отговор на прозападната революция през 2014 г., отбелязва АФП. В момента Западът подозира, че Москва се готви за нова инвазия на Украйна и разполагане на значителни сили на общата им граница. Кремъл отхвърля тези обвинения и заявява, че самата Русия е заплашена от НАТО. Алиансът предоставя оръжия на Киев и разполага все повече военновъздушни и военноморски сили в района на Черно море.
Освен това Путин обвини отново украинските власти, че нарушават споразуменията от Минск, които включват пътна карта за мир в Източна Украйна (Донбас). Киев води от близо осем години борба с проруските сепаратисти там, които според мнозина са ръководени от Кремъл.
"Руският президент подчерта специално, че украинските власти в нарушение на минското споразумение очевидно залагат на силата, като използват тежки оръжия и бойни дронове в Донбас", заяви Кремъл.