Това предложение бе внесено от Министерски съвет в Народното събрание чрез бюджета за държавното обществено осигуряване, съобщи bTV.

В момента майките получават обезщетение спрямо доходите, които са имали една година преди раждането. Предвижда се новите правила да влязат в сила от януари 2011 г. и така да се спре източването на Националния осигурителен институт, пише в. "Стандарт".

В България периодът за обезщетение за майчинство е най-висок в целия ЕС - 59 седмици или 410 дни. През това време държавата плаща 90% от средния доход за година назад. Промяната обаче се налага, тъй като има жени, които когато разберат, че са бременни настояват пред работодателя си да ги осигурява на по-висок доход, за да получават по-голямо майчинство впоследствие.

Проектът предвижда и промяна в сумата за майчинство. Ако майката се е осигурявала само 12 месеца преди раждането, то за липсващите шест месеца доходите й ще се базират на минималната работна заплата от 240 лв.

В средата на юни бе проведена полицейска операция "Болничните", при която бяха задържани лица, източвали НОИ. Тогава бившият управител на НОИ Йордан Христосков обяви, че са установени фирми, които са източвали осигурителния институт като са регистрирали на работа бъдещи майки на високи заплати. В същото време дружествата не са имали никаква реална икономическа дейност.