Народното събрание не успя да избере нов управител на НЗОК
Само 59 депутати гласуваха "за" кандидатката на БСП Жени Стайкова
Народното събрание не избра кандидата на "БСП за България" Жени Стайкова за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В пленарната зала "за" нейната кандидатура гласуваха 59 депутати, 17 бяха "против", а 147 се въздържаха, предаде БТА.
Стайкова остана единственият кандидат за поста, след като номинацията на ГЕРБ-СДС Иванка Динева се отказа от надпреварата, а кандидатът на "Възраждане" - Тодор Хинов, беше оттеглен.
В хода на дебата в пленарната зала Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" (ИТН) коментира, че за него е безкрайно странно как в последния момент единия кандидат по някакви конюнктурни причини се оттегля. За мен е достатъчно противоречиво като идея да гласуваме за единствен кандидат на структура, която разполага с може би един от най-големите бюджети в страната, каза той и добави, че тази позиция е безкрайно отговорна и води зад себе си много неща.
Необичайно мълчание в парламентарната зала по такъв важен въпрос от управляващото мнозинство, коментира председателят на парламентарната група на "БСП за България" Корнелия Нинова. Тя припомни, че е имало две кандидатури и уточни, че от БСП са представили професионален авторитет, човек с управленски опит, научни качества, абсолютно безукорна биография. Другият кандидат беше оттеглен сутринта внезапно, посочи Нинова и подчерта, че това оттегляне "върви заедно с внасяне на промени в закона, в които се казва, че като не бъде избран управител на НЗОК, то заместник може да изпълнява тази длъжност до безкрай". По думите й управляващите от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не могат да се разберат за порциите на властта, в конкретния случай за Касата.
От парламентарната трибуна Жени Стайкова посочи, че здравето е безценно и надпартийно. Тя отбеляза дългогодишния си опит в управление на общественото здраве на регионално и национално ниво, както и опита й в управлението на различни болници. Стайкова подчерта, че може да работи с различни правителства.
Според приетите от Народното събрание процедурни правила за избор за избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите в залата депутати. Ако и при повторното гласуване няма спечелил необходимия брой гласове, парламентът приема решение за откриване на нова процедура за избор.