Герджиков: Радев поиска да отменим наредбата за бежанците
Служебният премиер Герджиков е предложил отмяната на наредбата за ингегриране на бежанците заради настояване на президента, въпреки че министри са били против.
Това е станало, въпреки че няколко министри са изразили резерви от реакцията на Европа, тъй като наредбата е приета в изпълнение на искане на ЕС. Вицепремиерът Малина Крумова дори е предупредила, че има опасност страната ни да бъде наказана със спиране на европейски фондове.
"Съвсем коректно поставяте въпроса, не мога нищо да кажа срещу тази коректност. Желанието на президента на републиката е това да бъде направено по този начин, по който аз докладвам. Това е", аргументирал се е обаче Герджиков.
Ето какви са били и мотивите на министрите против.
Крумова е заявила:
"Отмяната й на този етап, без да имаме яснота по отношение на това с какво я заместваме, може да се прочете много лошо от европейските ни партньори, включително да доведе до използване на някои механизми, които са им дадени по отношение на санкциониране на държавата ни във връзка с кохезионни плащания. Защо това трябва да бъде извършвано в правен вакуум, докато няма наредба? Нека да се мобилизират усилията и в рамките на две седмици да бъде изготвен такъв проект на наредба, пък той дори да предвижда отмяна на настоящата".
Правосъдният министър Мария Павлова е допълнила:
"Кое налага това да се случи точно днес, в петък в 18 часа вечерта? Знам, че е имало работна група, тъй като от представители на МП ми дадоха проект за изменение. Аз дойдох тук с нагласата, че ние ще изменяме наредбата. Затова въпросът ми е – сигурно има някакво обстоятелство, което се е случило и което е хубаво ние да го знаем, все пак, за да вземем едно информирано решение".
Външният министър Ради Найденов е допълнил, че е притеснен от отзвука, който ще има в Европа, от която получихме помощ.
"Ние сме част от ЕС. Предстои посещение на президента Туск в началото на следващата седмица. Рационално ли е да дадем знак в тази посока? Смятам, че ще бъде подложено на силни коментари. Притеснява ме начинът, по който една такава мярка с извънредно заседание на МС се взима. Но във всеки случай лично аз очаквам да има специален интерес към това извънредно заседание вътре у нас. То ще рефлектира върху служебния кабинет, което се отразява в случая на две институции – служебният кабинет и президентът, който е назначил този кабинет. Отговорността става споделена", заявява той.
Намесва се дори спортният министър Даниела Дашева, от думите на която става ясно, че министрите изобщо не са знаели какво приемат.
"Извинявайте, спортът е далеч, но не е ли възможно поне до понеделник да се запознаем с това постановление, защото действително не бях подготвена, не зная нито какви промени са настъпили... Някак си да бъдем и ние аргументирани в това, което ще… Аз сега пред себе си имам само промените, без да имам точно какво ще променяме", заявява тя.
Отмяната на наредбата беше част както от предизборната кампания на президента Радев, така и на БСП - лидерът на Корнелия Нинова заяви, че тя е дискриминационна към българите, защото държавата не им оказвала такава помощ, като на мигрантите.
Наредбата предвиждаше общините да сключват отделни споразумения с всеки бежанец, получил право на закрила и който ще бъде настанен на територията й, като поемат задължение да му осигурят жилище, обучение по български език, работа и здравните осигуровки. Мерките по интеграция трябваше да се финансират основно с пари от еврофондове. Нито една община обаче не заяви такова желание.
Средствата за интеграция на бежанците по общини са осигурени.