Над четири часа продължи изслушването на кмета на Доспат Елин Радев във временната комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета.

В началото на заседанието на комисията Радев предостави папка на председателя на комисията Александър Вълчев от ИТН. Кметът на Доспат обясни, че в предоставената папка са всички документи и доказателства, свързани с всяко едно от твърденията, които са изговорени на предишното заседание на комисията, където бяха изслушани граждани на Доспат и експерти. "През последните две години в предизборните кампании кандидатите от "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ" изрекоха доста обиди и клевети за мен, но нищо от това не отговаря на истината.", заяви Радев.

По думите на кмета кандидатите на ПП и ИТН са подавали сигнали към всички институции, относно фирми на семейството му, както сигнали за неговата съпруга. "Депутатите на ПП и ИТН използват влиянието си в тези институции, за да упражняват натиск върху мен", посочи още Радев.

Кметът призова комисията да разгледа сигналите срещу него и фирмите срещу семейството му. След това той представи документи, свързани с отправените към него обвинения на предишното заседание на Временната комисия. След изслушването на кмета последваха въпроси.

Народният представител от ГЕРБ-СДС Младен Шишков попита кмета на Доспат има ли сигнал, който да го уличава в злоупотреби, а Радев отговори, че няма нито един сигнал с такова становище. През последните години съм репресиран от кандидатите на ПП и ИТН за кметове, съветници и депутати, каза още Радев. Шишков попита има ли по-значими проекти, които Радев да е направил през последните години, а той отговори, че за последните осем години са вложени над 53 млн. лева. Депутатът от ГЕРБ-СДС попита има ли доказателства за злоупотреби по време на предизборните кампании, а Радев посочи, че изборите в Община Доспат се провеждат много прозрачно.

Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Венко Сабрутев попита кмета за записа, който беше пуснат на миналото заседание на комисията. Радев каза, че не може да каже дали гласът на записа е негов, защото може да е манипулиран. Сабрутев попита има ли установено незаконно строителство, както и дали са проверявани имотите на кмета, а той отговори, че е предоставил на комисията документ от Агенцията за държавна финансова инспекция, в който се посочва,че няма установени незаконосъобразности.

Председателят на комисията Александър Вълчев от ИТН попита вярно ли е, че Комисията за противодействие на корупцията е идвала в Община Доспат и кметът Радев е избягал. Той отговори, че е вярно, че са идвали, като са извършили проверка на документи от 2014-2015 г., когато той не е бил кмет. "Не съм избягал, а съм извършвал служебни задължения по същото време на друго място, след което се видяхме с тях", обясни Радев.

 

В средата на миналия месец до сградата на Народното събрание се проведе протест, с който събралите се граждани поискаха оставката на кмета на Доспат Елин Радев.

Протестиращите пред сградата на парламента група граждани на община Доспат водят война срещу мен като пишат до институции и медии, за да ме очернят и да си спасят техните незаконни постройки, коментира пред БТА кметът на Доспат Елин Радев в деня на протеста. Той уточни, че от 2021 г. досега в Общинската администрация има подадени множество жалби за извършени незаконни строителства от тези лица, които са днес пред Народното събрание. Още тогава са започнали проверки на тези сигнали и там, където служителите от ТСУ са установили незаконни строителства, са предприели законови процедури за премахване на незаконните постройки, допълни кметът.

Депутатите продължиха с изслушването на Мано Лазаров - главен архитект на община Доспат. Въпросите, които депутатите отправиха към архитект Лазаров, бяха свързани с незаконно строителство на територията на общината. Лазаров отговори, че незаконните строежи не са от неговата компетенция.

След това беше изслушан областният управител на област Смолян Захари Сираков. В изложението си Сираков обясни, че е донесъл всички решения на Общинския съвет на Смолян от последните два мандата и помоли народните представители, ако имат въпроси, свързани с периода преди това, да ги отправят писмено. Областният управител посочи, че през мандат 2019-2023 г. има подадени 12 сигнала, като по всички има взето отношение. В настоящия мандат има един сигнал и е изпратен до администрацията на Министерски съвет и до полицията в Смолян, добави още Сираков.

Сираков обясни, че гражданите на Доспат са били и при него, за да изкажат своите притеснения относно кмета на Доспат, но областният управител не е компетентният орган, който да им отговори. Посъветвах ги към кои институции трябва да се обърнат, повечето бяха от правен характер, добави още Сираков.

Началникът на Общинската служба по земеделие - Доспат Павлина Куцлева беше попитана дали има информация за нарушения, свързани с имоти на кмета и за незаконно отчуждени имоти от Общината. Куцлева отговори, че няма постъпила такава информация.

В комисията беше изслушан и Цветан Цанков - временно преназначен на длъжност директор на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Смолян. Цанков беше попитан колко сигнала, свързани с работата на Общината са постъпвали. Той отговори, че към момента не е запознат със сигнали, които са постъпвали към кмета Радев, защото е поста си от една година. Ще извърша проверка и ще ви изпратя информацията писмено, добави Цанков.

В точка "Разни" беше дадена дума на граждани, дошли в подкрепа на кмета на Доспат, като представиха подписка с 3112 подписа в негова подкрепа. Не може 10 души да бъдат олицетворението на Община Доспат, посочиха те и добавиха, че не е оказван натиск на хората, които са се подписали. Гражданите изразиха готовност и за протестни действия в защита на кмета Елин Радев.

Председателят на парламентарната комисия Александър Вълчев завърши с предложение да бъде изготвен доклад от цялата предоставена информация, който да се разгледа около 4-5 септември. Вълчев припомни, че комисията е временна и има срок за действие от един месец - съответно от 1 август до 1 септември. В зала нямаше кворум, за да може да бъде гласувано това предложение, но то беше прието от присъстващите народни представители.

Депутатите създадоха временната комисия в 50-ия парламент в началото на август. Преди дни комисията реши да бъде поискана и справка от кмета на Доспат Елин Радев за направените обществени поръчки, а от Агенцията по вписванията - справка за свързани лица с него.