"Маркет линкс": ДПС-НН изпреварва "Възраждане", а ИТН изпада от НС
Водачът без промяна е ГЕРБ, следвана от ПП-ДБ, 27% е рейтингът на кабинета "Желязков", Киселова втора по доверие след президента
Няма промяна в челото на партийната класация, ако сега се проведат парламентарни избори, но разместванията от третото място надолу са повече от любопитни - ИТН изпада от НС, а БСП се срива с още едно място надолу, изпреварена от формацията на Доган. Това сочи последното проучване на "Маркет линкс", финансирано и осъществено съвместно с бТВ в периода 22 февруари - 02 март 2025 година.
ГЕРБ неизменно са първи с 22,6%, следвани от ПП-ДБ - с 14 на сто. На третото място обаче излизат от ДПС на Делян Пеевски с 11,8%, макар и с минимална разлика пред четвъртите от "Възраждане", които събират 11,4%.
ДПС на Доган се нарежда на пето място с 6,6% и изпреварва БСП, която събира едва 6 на сто, сочи още изследването.
МЕЧ са последните, които прекрачват прага на парламента при предсрочен вот с 4,3 на сто, а "Има такъв народ" падат малко под чертата, като получават 3,8%.
Правителството на Росен Желязков получава 27 на сто доверие. Недоверието към кабинета расте от 42 на 46 процентни пункта само за месец, а според Добромир Живков това се обяснява с геополитическата ситуация, която "поставя под напрежение управленската структура".
"Доверието в кабинета за два поредни месеца остава 27%. Тълкуваме го като добро, тъй като имахме и кабинети, които стигаха до 14% доверие, което беше критично ниско", коментира в студиото на бТВ социологът. "Промяната с предходния месец е в недоверието. Защото през януари беше 42%, докато сега е 46%. Това отразява важните предизвикателства пред кабинета - неговата проблематична устойчивост, бюджета, геополитическата ситуация", добави той.
"Българските политически лидери, особено Бойко Борисов и Делян Пеевски, не застават категорично в една проевропейска рамка, която се опитва да се формира понастоящем. Избирателите не реагират на тази гъвкавост. Остават с относително стабилни рейтинги. Дори при Пеевски наблюдаваме известно повишение", каза още Живков. Според него България има нужда от силно лидерство.
Отчита се и леко повишаване на доверието в парламента, който традиционно през последните години на политическа криза и поредица от избори е с много ниски нива.
"От декември виждаме постепенно вървене във възходяща посока. Очаквано - имаме някаква властова организация, която управлява държавата. Отмести се перспективата за пореден предсрочен вот. И това е причината за повишаването на доверието - с 5% отгоре. Но все още са много ниски. Ние, като нация, нямам доверие нито в политическия елит, нито в Народното събрание. И това е пагубно", допълни Живков.
В подкрепа на тезата му за повишаване на доверието в Народното събрание са и данните на председателя му Наталия Киселова. Тя се нарежда втора по рейтинг сред политическите фигури, веднага след президента Румен Радев.
Киселова, за чиято оставка вчера заговориха от ДПС - Ново начало и МЕЧ, събира 31% доверие и 35% недоверие, а пред нея е само държавният глава с 49 на сто рейтинг и 33% недоверие. Трети е премиерът Росен Желязков, който получава 26% доверие, а 49 на сто не му вярват.
"Докато последните три месеца на миналата президентът влезе много строго в институционалната си роля, от началото на тази година той започна отново да влиза в този наратив - по-критичен, задаващ посока. Президентът има право на мнение, но се усеща в обществото, че той се намесва малко повече в активната политика. Това води до известен спад в доверието към него", обясни социологът.
"При Наталия Киселова ситуацията е стабилна. При нея одобрението идва основно от симпатизантите на БСП. Тя има доста висок резултат. Росен Желязков е на трето място - доверието е стабилно. Не можем да търсим някакви съществени развития", коментира Добромир Живков.
"Докато последните три месеца на миналата президентът влезе много строго в институционалната си роля, от началото на тази година той започна отново да влиза в този наратив - по-критичен, задаващ посока. Президентът има право на мнение, но се усеща в обществото, че той се намесва малко повече в активната политика. Това води до известен спад в доверието към него", обясни социологът.
Четвърти сред политиците по рейтинг се нарежда лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който събира 24 на сто доверие. Според Добромир Живков Борисов очевидно показва желанието си да бъде премиер.
"Усещането е, че той е човекът, който решава и взима окончателната посока на действие. Всякакъв такъв тип говорене е, за да се усеща кой управлява кораба на ГЕРБ", коментира още социологът.
Живков коментира, че който влезе в политическата битка - след това страда много, независимо от какъв силен ресурс от обществено доверие влиза в нея.
Сред чуждите световни лидери българите са подредили на първите места, с почти равни проценти по рейтинг, Тръмп и Путин, които се ползват у нас, съответно, с 30% и 29% доверие, трети е Макрон с 24 на сто, а на четвърто място Зеленски с 18%.