Вицепрезидентът на България в периода 2012-2017 г., министър на правосъдието в първото правителство на Бойко Борисов - Маргарита Попова, вижда изход от политическата ситуация в избори, а не в някаква формула на кабинет. Юристката изказа резерви спрямо законовите промени за въвеждане на механизъм за контрол над главния прокурор и смята, че задължително по тях трябва да се произнесе Конституционният съд. Попова смята, че сега не е моментът за промени в Конституцията.

"Конституционна реформа се прави в спокойна държава и при добри взаимоотношения между народните представители. При много по-висока степен на доверие, при яснота на проблемите, при яснота на това, от което имаме нужда. Сега всеки дърпа чергата към себе си", коментира тя в интервю по БНР.

Според нея искането на ДПС за свикване на ВНС е било поставено "с акцент върху разпадането на държавността в момента":

"Казаха, че има пълен разпад на държавността и трябва да бъде свикано Велико народно събрание. ДПС не са от вчера в парламента и знаят много добре как това се случва. ВНС работи, докато бъде решен проблемът, за който е свикано, не може да решава други проблеми", каза Попова.

Тя одобри внесеното искане на главния прокурор Иван Гешев пред КС за ВСС.

"Нека КС да тълкува как трябва да разбираме норми, които са приети вчера (миналата седмица - б.р.) в Закона за съдебната власт и в НПК, защото, освен тези разпоредби, върху които колегите ми в прокуратурата са съсредоточили вниманието си, има и други, които будят тревога и у мен се е създало становището, че трябва на всяка цена да бъде питан КС дали са в хармония някои от разпоредбите в новия НПК с Основния закон в държавата. Мисля, че има спорни моменти", коментира юристката.

По думите ѝ "не може да има контрол върху главния прокурор по начин, по който някой си представя":

"В една демократична държава има разделение на властите и това трябва да се уважава. Главният прокурор, както и всички други магистрати, трябва да може да бъде разследван, ако извърши престъпление. Това е правилното отношение към съдебната власт, а не за контрол. Кой ще контролира главния прокурор? Нали си имаме специален орган за това - ВСС", напомни Попова.

Тя изрази очакване да бъде попитан КС за разпоредбите, касаещи статута на т.нар. специален прокурор, който да разследва главния прокурор.

Според Попова президентът Румен Радев няма да наложи вето на промените в НПК и ЗСВ.

Маргарита Попова коментира и шансовете за съставяне на редовно правителство, като подчерта, че винаги има шанс, но според нея трябва да се отиде на нови предсрочни избори.

"След получаването на втория проучвателен мандат днес може да се започне отново, казано метафорично. Ако "Демократична България" излезе по-напред и започнат едни по-разумни, уважителни разговори и преговори между ГЕРБ-СДС и ДБ, може би ще се стигне до правителство, от което всички имаме нужда. Но в тази ситуация не знам кое ще е по-малката злина - дали нетрайно правителство със скандали всеки ден, с неразбирателство и изчерпано доверие, или законовата процедура - избори. Това е законовата процедура и по-добре да следваме нея, защото тя винаги е по-малката злина", коментира тя.

По думите на Попова "най-вероятно някой има има интерес от това" политическата обстановка в страната да е нестабилна и да не може да бъде съставено редовно правителство, но подчерта, че не вярва това да е заради някакъв заговор.