"Разговорите бяха открити и изчерпателни, но все още не са довели до окончателно споразумение. Европейският съюз призовава всички страни да намерят без отлагане траен политически компромис и да направят конкретни предложения", се казва в изявление на ЕС след маратонските преговори в Брюксел с посредничеството на еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

В разговорите за преодоляване на политическата криза в Македония участват четирите най-големи партии - управляващите ВМРО-ДПМНЕ и Демократичен съюз за интеграция, и опозиционните Социалдемократически съюз на Македония и Демократична партия на албанците. Те са представени от своите лидери Никола Груевски, Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи.

След неуспешните преговори Йоханес Хан писа в своя профил в "Туитър":

"Все още няма окончателно споразумение в преговорите за Македония. Много съм разочарован от липсата на отговорност и лидерство при някои. Гражданите заслужават повече: демокрация, върховенство на закона и европейско бъдеще. Не се отказваме!".

Нашите условия са ясни, няма пазарлъци. Нашата позиция е повече от ясна и аргументирана през всички тези месеци, подчерта Заев след края на срещата, предаде БГНЕС.
 
Никола Груевски хвърли цялата вина за провалените преговори върху Зоран Заев. Според него "Заев пристигнал в Брюксел с цел да няма споразумение".

"Днес ние преговаряхме повече от 12 часа. Според мен Заев не искаше споразумение и той не беше тук за постигане на договор. Той дойде тук за да няма споразумение. Той се страхува от избори, защото това ще бъде най-големият провал за него в историята", каза Груевски след срещата и уточни: Заев иска да нанесе колкото е възможно по-голяма вреда на държавата.
 
"Заев поставя такива условия, които предварително знае, че няма да бъдат приети. Той не иска да се намери разрешение на кризата", каза още премиерът.
 
Натискът върху Заев бил огромен. Към него са се присъединили и двамата албански лидери Мендух Тачи /ДПА/ и Али Ахмети /ДСИ/, които твърдели, че падането на Груевски ще доведе до дестабилизация на страната.

На Заев са му били предложени три ключови ресора - финанси, вътрешни работи и транспорт, с цел да бъде накаран да отстъпи.

Според непотвърдена информация в един момент ситуацията станала толкова "смешна и жалка", че Груевски е предложил преходно правителство с двама съпредседатели, което би означавало той и Заев. Хан само се засмял на това предложение и то било отхвърлено като несериозно.
 
Преговорите вероятно ще продължат, но сега от нови изходни позиции - вече е ясно, че временно правителство ще има, че Груевски се е съгласил и въпросът е само кога.