Пред телевизия „ТV 21“ историкът Тодор Чепреганов, известен с антибългарските си коментари заявява: „България, която призна Македония като държава, за съжаление все още не признава македонския народ като нация нито македонската култура. В България се смята, че македонският народ е български“.

Според Чепреганов интересно е как премиерът Бойко Борисов ще се обърне към македонските граждани като народ или като граждани.

Тодор Чепреганов смята, че с подписването на договора за добросъседство България ще използва ситуацията, за да неглижира македонския народ, език и култура.

На коренно различна позиция в изявлението си пред същата телевизия е искторикът Кендер Асани, който смята, че направеното от премиера Заев е голяма стъпка за развитие на добросъседските отношение, което трябва да се направи с Албания и Косово.

Телевизия „Алфа“ също се позовава на македонски историци, които смятат, че е „невъзможно Македония и България заедно да отбелязват Илинден, тъй като историята показва, че не ги свързва“.

Според така наречените факти, които телевизията изнася, няма никаква възможност за включване на друга държава в македонските празненства, тъй като „Македония няма нищо общо, с който и да е свой съсед по повод Илинден“.

Пред телевизията историкът Ванчо Сойчев заявява, че преди да се прилага договореното между премиерите е добре да се преценят съществуващите исторически факти. „Алфа“ отбелязва, че Заев и Борисов заедно са отдали почит на цар Самуил.

Телевизия Нова припомня коментара на македонския академик и историк Блаже Ристовски, който още през 2013 г. по повод евентуалния Договор за добросъседство с България е заявил: „българите искат да не сме македонци и да останем в миналото. Българи, да приемате, че имаме български корен и сме се родили днес като нова творба, а това няма никакъв корен“.

Телевизията отбелязва, че за разлика от македонските историци българските им колеги още преди посещението на Заев в България са заявили, че Скопие трябва да престане да краде чужда история. Един от тези историци е директорът на НИМ проф. Божидар Димитров, когото телевизията определя като един от най-големите антимакедонисти в България. Телевизия „Нова“ припомня, че проф. Димитров е предложил през „Фейсбук“ няколко имена за Македония, между които и Югозападна България.

Заев "продава националните интереси"

Партията ГРОМ ("Гражданска опция за Македония"), която е коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ заяви, че Зоран Заев е отишъл в София, за да продаде националните интереси на страната. Това съобщи предава македонското електронно издание "Курир".

Според партията задачата на едно подобно правителство е да "свърши работа на съседите" и да унищожи македонските национални интереси. Затова от ГРОМ смятат, че вместо да отиде при производителите на праскови в Росоман, които хвърлят своята реколта на изкупна цена от само три денара, Заев замина за София да продаде македонските национални интереси.

От ГРОМ подчертаха, че "българските хвалби за Заев са очаквани, тъй като подобен министър-председател, те (в София) търсят от 1944 г. насам".

"Няма да е лесно за правителството в Скопие"

Българският министър на външните работи Екатерина Захариева коментира, че няма интерес в двустранните отношения да се продължава. Тя припомни, че остава малко до подписването на Договора за добросъседствo по стария начин още 25 години, предаде електронното издание "Локално".

"Няма да бъде лесно на правителството на Македония. С години водената антибългарска политика е факт... Европейско бъдеще означава общо празнуване на нашата обща история", допълни Захариева.