Лозан Панов и Делян Пеевски не се явиха в комисията за Нотариуса, изслушаха само Христо Иванов
Бившият депутат отрече да е предлагал имена на Сарафов за заместници на главния прокурор, но загатна за връзки между Пеевски и шефа на ВАС Георги Чолаков
Временната комисия за разследване на всички факти и обстоятелства за убития Мартин Божанов - Нотариуса и кръга около него изслуша оттеглилия се лидер на "Да, България" Христо Иванов. Той бе единственият от тримата поканени за днешното изслушване, който се яви пред парламентарната комисия. На предишното заседание бе взето решение да бъдат поканени и бившият председател на Върховния касационен съд Лозан Панов и съпредседателят на ДПС Делян Пеевски.
В медийни публикации се твърди, че по време на срещи на Христо Иванов и Борислав Сарафов бившият депутат и съпредседател на "Демократична България" е направил опит да упражни влияние върху и.ф. главен прокурор и председателя на ВКС Галина Захарова за конкретни дела. Пред журналисти преди началото на изслушването Иванов потвърди за срещи със Сарафов като "важен институционален играч", но с него обсъждали "отделни аспекти" на съдебната реформа.
Председателят на временната парламентарна комисия Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС попита дали Христо Иванов е провеждал срещи с представителите на ВКС и какъв е характерът на тези негови контакти. Иванов на свой попита дали някой се е оплаквал, че той е оказвал влияние и каква всъщност е връзката с предмета на работа на комисията. Георгиев отвърна, че "уви вече се е наложила практиката да бъдат викани хора за изслушване на базата на медийни публикации", така че да разсеят съмненията, породени от тях.
Христо Иванов обясни, че в 49-ото НС един от ключовите приоритети, около който се структурира възможността за излъчване на правителство, е била необходимостта от конституционна реформа. "Аз бях един от хората, които се занимаваха с това да водят диалог с различни политически формации тук за оформянето на съгласие около конкретни решения в тази насока. (...) Тези хора трябваше да бъдат в постоянен процес на съгласуване - политическо и институционално", обясни лидерът в оставка на "Да, България".
Той провел редица срещи със Сарафов и Захарова заради техните публични заявки, че са готови да обсъждат реформите. "Трябва да кажа, че тези колеги познавам от много години преди да заемат настоящата си длъжност, защото от десетилетия се занимавам с анализ и наблюдение на съдебната власт. Така че, за мен никога не е било трудно да установим контакт", добави Христо Иванов.
По думите му той е търсил съгласие "в една много трудна политическа среда". Медийните материали, разискващи тези негови срещи, пък били публикувани в сайтове, "които лесно могат да се свържат с Пеевски". "Ще се сдържа сега да издам имената на неинституционални играчи, участвали в тези срещи, защото така ще спра процеса по мазането им с катран и пера", добави той.
Твърденията, че в тези разговори е ставало дума за конкретни дела Иванов определи като инсинуации. "Инсинуираното влияние от моя страна е абсолютна лъжа. Не е имало такова нещо - имало е срещи и те са били фокусирани върху сложния процес на търсене на съгласие, за да излезем от тази безизходица", каза той. И още:
"Механизмите за влияние в съдебната власт не са демонтирани. Инсинуираните влияния от моя страна както по кадрови въпроси, така и по конкретни дела са лъжа. Ако някой твърди такова нещо, е добре да излезе и да посочи на какво основание го твърди. Ако главният прокурор е бил обект на такова влияние, то аз трябваше да отговарям на тези въпроси в други помещения и да съм обект на производство".
Попитан от Хамид Хамид от ДПС дали е правил конкретни предложения за назначението на Сава Петров и Божидар Джамбазов от ВКС за заместник главни прокурори, Христо Иванов отвърна, че никога не се е срещал със Сарафов на четири очи и че никога не му е предлагал конкретни имена.
Затова пък според Иванов Пеевски "държи грижата" за председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, което проличало по време на дискусиите за промените в Конституцията. "Не мога да кажа конкретно за г-н Чолаков и г-н Пеевски, но контактите им звучаха много непосредствени. Беше повдигнат въпросът за евентуалното му номиниране за КС. Може да е знак за топли чувства, но все пак ми се струва любопитно", заяви бившият депутат.
По думите му Пеевски се е грижил за това правомощията на Чолаков да не бъдат орязани с поправките в Основния закон, което проличало при обсъждането на възможността да се намалят мандатите на главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС и е настоял да се предвиди възможността за втори мандат, тоест да станат два мандата по 5 години вместо един 7-годишен. Христо Иванов разказа още, че според Пеевски "това силно е удовлетворило г-н Чолаков". Той добави:
"Г-н Чолаков има конкретни механизми за оказване на влияние върху кадровия процес. Той беше въвлечен в много неприятна история с опита да бъде избрана професионална квота на ВСС - установиха се много сериозни съмнения за гласуването във ВАС".
Лидерът в оставка на "Да, България" посочи още, че обжалването на конкурсите и кадровите решения също е интересувало Пеевски. Припомни предложението смесени състави между ВКС и ВАС да гледат кадровата дейност на ВСС, като посочи, че на това предложение е имало "много яростна съпротива от страна на Пеевски" и той е реагирал "много емоционално".
"Най-големият инструмент за влияние и въздействие над един магистрат е кадровата перспектива", подчерта Иванов.
Пред медиите след това Христо Иванов коментира и, че очаква "този път да се търсят по-прилично изглеждащи лица", които да заемат позициите на главен прокурор и председател на Върховния административен съд, на база на уроци, които са извлечени от "фиаското с Иван Гешев". Иванов обясни, че начините за справяне със съдебната реформа са въпрос на професионална дискусия между гражданите, в професионалната общност и между политиците.
След края на изслушването на Иванов пред журналисти народният представител от "Демократична България" и бивш министър на правосъдието Надежда Йорданова отбеляза отсъствието на Делян Пеевски. "Той беше поканен да бъде изслушан по различни въпроси за установяване на обстоятелства във връзка с влияние в органите на съдебната власт. Той не дойде", отбеляза Йорданова.
"Трябва да кажем, че предходното му участие в комисията не беше изслушване, а взлом в нейната работа, намесване по процедура, без да има право на това. Той не е изслушан по нито един въпрос. Заявяваме готовност да представим предварително, в писмен вид и публично въпросите, които възнамеряваме да зададем. Да види, че няма нищо страшно и да обявим всички факти и обстоятелства, които вълнуват обществото, свързани с влиянието на Делян Пеевски върху съдебната система", добави народната избраничка от ПП-ДБ.
Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" подкани Пеевски да отговори на въпросите на комисията "със същата ловкост, с която прави внушения, сее обвинения и използва епитети" спрямо конкретни личности.
"Благодаря на г-н Христо Иванов, че днес се появи на комисия, уважи Народното събрание и цялото общество, което иска да знае какво се случва със справедливостта и съдебната ни система. Бяха изнесени множество данни за връзки между председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и Делян Пеевски за най-малкото "приятелски услуги по запазване на неговия статут, мандат, правомощия и влияния в съдебната система, обжалване на решения на ВАС" и други подобни. За нас е изключително важно да можем да зададем по същия начин както на г-н Иванов, тези въпроси и на г-н Пеевски", добави Бориславова.
В крайна сметка Временната парламентарна комисия за влияние в съдебната система и дейността на групите около Мартин Божанов - Нотариуса и бившия следовател Петьо Петров - Еврото отново ще покани на изслушване Делян Пеевски и бившия председател на Върховния касационен съд Лозан Панов.
По време на заседанието стана известно, че в списъка с лица, които комисията планира да изслуша, са Десислава Иванчева и Биляна Петрова, вътрешният министър Калин Стоянов, журналистите Димитър Стоянов и Атанас Чобанов, Любена Петрова, бивша съпруга на Петьо Еврото, както и брат му Емил Петров, и др.