Финансовият пакт ”минава” през конституцията с три гласувания
С три четвърти от гласовете на всички народни представители (180) да бъдат приети на първо четене "анблок" промените в конституцията, свързани с пакта за финансова стабилност, реши парламентът.
Според тях, ако текстовете на първо четене получат по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети (160) от гласовете на всички 240 депутати, се поставят за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца.
При новото разглеждане проектът се смята за приет, ако е получил вота на не по-малко от 160 депутати (две трети).
Вносителят на законопроекта ще има 20 минути в зала, за да го представи пред народните избраници. Срокът за предложения за изменения и допълнения между четенията е 7 дни с опция за удължаване, ако има нужда.
При второто гласуване депутатите приемат текст по текст , като всеки от тях е одобрен, ако е получил три четвърти от гласовете. За параграфите, събрали 160 гласа, но не 180, важи регламентът за първото четене.
Парламентът реши между второ и трето гласуване да не се правят предложения за промени по текстовете. Допускат се само технически.
При третото четене законопроектът също се приема в цялост, а гласуването е поименно.
От Коалиция за България (КБ) се обявиха против готвените изменения и ги определиха като конституционно невежество. ПГ на КБ казва "да" на финансовата стабилност, но "не" на това конституцията да става заложник на популизма в изборните месеци, заяви Любен Корнезов.
Законопроектът на правителството предвижда в основния закон на страната да бъде записан дефицит до 2 процента, до 40 на сто от БВП за вътрешно разпределение и с гласовете на две трети от всички народни представители да могат да се променят преките данъци или да се определят нови.