Конституционалистите Пламен Киров и Орлин Колев: Президентът е нарушил Конституцията
Според Пламен Киров към "санитарния кордон" се е присъединил и Румен Радев. Орлин Колев смята, че не трябва да се стига до процедура по импийчмънт
Президентът Румен Радев е нарушил Конституцията с изключването на "ДПС - Ново начало" от консултациите преди връчването на първия мандат. В това са единодушни преподавателите по конституционно право Пламен Киров и Орлин Колев.
"Президентът се е присъединил към "санитарния кордон". Може би той е вдъхновител на тази идея. Текстът в Конституцията е категоричен - след консултации с парламентарните групи президентът връчва първия проучвателен мандат", обясни по Нова телевизия конституционалистът Пламен Киров.
Той се съгласи, че между Румен Радев и Делян Пеевски вече всичко е казано и няма какво още да добавят на една евентуална консултация. Но същевременно попита: "Преди време президентът нарече "харвардски шарлатани" част от коалицията "Продължаваме Промяната-Демократична България". Значи той с шарлатани може да провежда разговори, но с "наглостта на стероиди" не може?"
По думите на Киров да не приеме ДПС-НН е негово лично решение, но как рефлектира върху процедурата за формиране на правителство, зависи от решение на Конституционния съд, ако бъде попитан да разтълкува текста на чл. 99, ал.1.
Има нарушение на Конституцията при решението на президента Румен Радев да не покани на консултации една от парламентарно представените групи, категоричен е и конституционалистът Орлин Колев, като също посочи, че президентът е длъжен да покани всички парламентарни групи на консултации.
"Би следвало да се проведат консултации с всички. Защото това означава, че може да не се произведат и консултации с първата парламентарна група. С всички групи би следвало да се проведат консултации", обясни преподавателят по конституционно право в студиото на БНТ.
Орлин Колев подчерта, че държавният глава представлява единство на нацията.
"Когато откажеш да поканиш някой, имам предвид парламентарна група или народен представител, зад които стоят избиратели, не знам дали това е акт на олицетворяване на единството на нацията", добави Орлин Колев.
Според него заради това нарушение на основния закон може да се стигне до импийчмънт на президента, но посъветва все пак този ход да бъде избегнат, за да не създава допълнително сътресение в държавата.
"Не би следвало да се стига до сезиране на КС по този казус, защото това ще напрегне допълнително политическата обстановка. Не бива да се подхожда към този краен акт - така нареченият импийчмънт на президента", препоръча конституционалистът.