Комисията по отбрана одобри 30% увеличение на заплатите на военнослужещите
Според мотивите на законопроекта от 1 януари 2025 г. общото възнаграждение за най-нисшата длъжност за военнослужещ ще бъде равно на средната заплата за страната
Промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България подкрепи парламентарната комисия по отбрана. С промените общото възнаграждение за най-нисшата длъжност за военнослужещ ще бъде равно на средната заплата за страната, се посочва в законопроекта. Законопроектът беше гласуван с единодушие, предава БТА.
Според мотивите на законопроекта от 1 януари 2025 г. общото възнаграждение за най-нисшата длъжност за военнослужещ ще бъде равно на средната заплата за страната. За изпълнението му ще са нужни допълнително средства в размер на 510 млн. лв.
Законопроектът изравнява възнагражденията на военнослужещите с тези на служителите по Закона за Министерството на вътрешните работи (МВР), приети на 22 февруари 2024 г. и влизащи в сила от 1 януари 2025 г.
С промените се въведе нова система за определяне на основното месечно възнаграждение, основаваща се нова база - средна работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, според официални данни от Националния статистически институт. Месечното възнаграждение ще се увеличава със специфичен коефициент в зависимост от заеманата длъжност.
За най-ниската изпълнителска длъжност коефициентът е установен на не по-малко от 1,2, докато за младша изпълнителска длъжност — на не по-малко от 1,0.
С този законопроект възнагражденията на военнослужещите ще се повишат средно с 30% при запазване на изградената диференциация между военните звание и длъжности, се посочва още в мотивите. В законопроекта са дадени и примери - възнаграждението за най-нисшата длъжност редник/матрос 1 клас с приетото на едно от последните заседания на Министерски съвет на кабинета "Денков" увеличение за 2024 г. възлиза на общо 1555 лв. (105 лв. за звание и 1450 лв. за длъжност).
При приемане на законопроекта това възнаграждение ще възлиза на 2210 лв. (105 лв. за звание и 2105 лв. за длъжност).
Всички парламентарни групи внасяме проект за изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили, с който заплатите на военнослужещите се изравняват със средната работна заплата за страната, съобщи миналата седмица председателят на парламентарната комисия по отбрана и депутат от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев.
Министерството на отбраната подкрепя предложените изменения и допълнения на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, които ще окажат положителен ефект за намаляване на текущия некомплект сред военнослужещите и повишаване на социалния им статус, съответстващ на високите отговорности и ограничените им граждански права, каза по време на заседанието служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.
Същевременно, в Министерството на отбраната (МО), структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия съществуват три категории персонал: военнослужещи, цивилни служители по трудово правоотношение и цивилни служители по служебно правоотношение, за които е изградена единна система за политика по доходите за различните категории персонал, въпреки различните нормативни основания за начина на формиране на основните възнаграждения, коментира министърът.
Въвеждане на увеличение в основните възнаграждения само за една категория служители или за част от тях, довежда до неравнопоставеност спрямо останалите служители в една система, основаваща се на принципите на организационна подчиненост, единоначалие и йерархия, каза още Запрянов.
МО предлага обмисляне на допълнителни законодателни промени, с които да бъде постигнат баланс във възнагражденията между категориите персонал в министерството и Българската армия.
В момента във Въоръжените сили е наличен некомплект, вариращ около 6000 длъжности за военнослужещи и 450 за цивилни служители, като предотвратяването на увеличаване на некомплекта от личен състав и задържането му на служба е основен приоритет в тази сложна и напрегната обстановка на фона на войната в Украйна, все по-засилващия се бежанския натиск на границата, изпълнение на изискванията, произтичащи от членството ни в международни организации, участието в операции и мисии извън територията на страната и др., се посочва в становището на Министерството на отбраната към законопроекта.
Преговорите за подписването не бяха дълги, всички осъзнават необходимостта от подобно решение, каза след заседанието Христо Гаджев пред журналисти. Подобно беше и гласуването за стипендиите на курсантите, там също приехме единодушно промените за по-големи стипендии на курсантите, така че по отношение на Българската армия се радвам, че имаме единодушие във всички парламентарни групи, коментира депутатът.
Трябва да има баланс между възнагражденията както на военнослужещите, така и на цивилните, за да не се окаже, че ще се отвори "дупка". Хубаво е да се действа балансирано и да има отношение и към цивилните служители, каза още Христо Гаджев.
Бихме желали да отбележим, че изразяваме несъгласие с предложения подход на обвързване на възнаграждения на военнослужещите с размера на средната работна заплата, се посочва в становище към законопроекта на Министерството на финансите.
Същото би довело до дискриминация и до ескалация на сериозно социално напрежение, както сред служителите от сектор "Отбрана и сигурност", така и като цяло сред служителите в целия бюджетен сектор, независимо, че на този етап в тази насока са налице промени в Закона за МВР, посочват още от финансовото министерство.
Очевидно не сме ги дали, има няколко теми, които руската пропаганда се опитва да пробутва от доста време, те предизвикат повече смях, отговори Гаджев на въпрос, свързан с твърденията на председателя на "Възраждане" Костадин Костадинов, че България преговаря с Украйна за предоставяне на танкове.