Кирил Петков: Започваме с наводненията, цената на тока и Covid кризата
Ще вървя по земята и ще говоря с хората, заяви премиерът
Ще ходя пеша от тук до МС. Ще ме виждате често по тротоарите на София. Смятам да сменя културата какво е да си министър-председател. Трябва да се чувствам, че съм близко до хората, че ги виждам и говоря с тях. Да усещам реалните проблеми, а не на мястото където няма кислород - наречено върха на властта. Ще ходя по земята и ще говоря с хората. Това бяха първите думи на Кирил Петков пред журналисти, след като беше избран за премиер.
"Всичко, което сме си говорили - дотук бяха приказките, оттук -нататък са действията. Ще действаме по най-добрият начин, който знаем", каза той.
"Имаме огромен брой кризи, с които веднага трябва да се захванем. На първо място - наводненията", посочи новият премиер на България Кирил Петков.
Той допълни, че още утре първата му работа ще бъде да види какво става с хората, които са пострадали от наводнения, какви са мерките, които са взети. След това веднага фокусът ни става енергийната криза. Трябва да избегнем от 1 януари цените на битовите потребители да скочат, каза Кирил Петков.
Той се надява, че на добра, координирана работа с Народното събрание, енергийната комисия да бъде съставена в най-бърз порядък и в КЕВР да бъдат назначени най-добрите професионалисти.
"КЕВР трябва да започне да работи не само като печат за цени, а трябва да влезе много бързо и дълбоко в разходната част, инвестиционната на всички производители на енергия. Един от първите ми международни разговори ще бъде с моя колега в Гърция, за да видим докъде е стигнала гръцката връзка, какви са забавянията и какво спира да бъде пусната, защото тя е основополагащ енергиен източник с по-ниски цени", каза той.
Да няма скок на цените на тока ще бъде основен приоритет, допълни Кирил Петков.
Оттук нататък всичко, което зависи от нас, ще го правим на 100 процента, ще дадем всичко от себе си. Знам, че КЕВР е независим орган, но едновременно с това на новия министър на енергетиката това ще му бъде и основна част. Искам да видя какво се случва и с ПАВЕЦ-а, който още е разглобен, три четвърти от него", допълни министър-председателят
Приоритет номер 2 ще е ковид кризата.
"Трябва да информираме и лекари и граждани, за да се вдигне нивото за ваксинация. За това има конкретни идея. Първо ще привлека проф. Аргирова като личен съветник, защото тя е истински специалист. С нейната помощ ще се привлекат специалисти - кардиолози, ендокринолози..., които не са свързани директно с ковид кризата, за да кажат как ваксинацията влияе на тези болести", каза премиерът.
Той допълни, че планът включва високо ниво на ваксинация в страната, отворени бизнеси и училища. "Най-ефективният начин за преодоляване на тази криза е да извикаме експерти от различни звена на медицината и те да говорят", каза Петков.
По време на изказването му от парламентарната трибуна той посочи, че всеки в Министерски съвет трябва да има зелен сертификат. Това ще бъде първата му заповед.
За отношенията с РСМ Петков заяви: Вярвам, че добросъседството е основа за икономическия растеж на целите Балкани. Това ще е абсолютен приоритет да направим добросъседски отношенията със Северна Македония, но не на база лозунги и коментари, а на база работни групи, решаване на съществуващи проблеми, но и отваряйки диалога за всичките възможности, които можем да спечелим заедно.
Трябва да имаме директен полет, да видим влаковата връзка, културен обмен, каза той. Това ще бъде важна цел за него, защото по думите му, Балканите са малки, за да се делим, а трябва да работим заедно, за да расте регионът.
По отношение на съкращенията в администрацията той отбеляза, че преди да пристъпят към такива действия, ще направят анализ по структури, по министерства, по администрации и нищо няма да бъде направено просто, защото някой е погледнал набързо. Той допълни, че анализът ще бъде направен така, че за следващата бюджетна актуализация, която ще бъде най-вероятно в средата на следващата година, да имат ясна представа.
"Няма такъв процент - 30%. Това, което министърът на финансите каза, че той очаква около 15%, но това са само тези служители, чиято ефективност не е достатъчна за държавното управление. Всеки един служител, който се справя добре и работи много, не трябва да се притеснява, че ще бъде съкратен, каза премиерът", отбеляза премиерът.