"Има такъв народ" изрази недоволство в декларация от трибуната на НС, че правителството днес обсъжда Национален план за въвеждане на еврото, без да уведоми коалиционните партньори в парламента.

В същото време в коалиционното споразумение е записано, че за въвеждането на еврото у нас управляващите ще проведат "мащабна разяснителна кампания", напомни от името на парламентарната група Любомир Каримански. Той поиска документът да бъде обсъден в Народното събрание.

"На днешното заседание на МС е предвидена точка за приемане на Национален план на въвеждане на еврото в България. Странно е, че нито комисията по бюджет и финанси, нито в пленарната зала този план не беше представен. Да разбираме ли, че народните представители, така, както са разглеждали Националния план за възстановяване и устойчивост, не искат да разглеждат този план, който е много по-съществен, не само за правителството, но и за депутатите", попита председателят на бюджетната комисия.

"Странно е и мълчанието на "Възраждане", след като защитаваха тезите за еврозоната. Дали да не търсим обяснението за мълчанието им в едно гласуване преди 20 дни", намекна още Каримански.

И наблегна, че става въпрос за политически и икономически проект, който зависи от правителството, но и от законодателната роля на парламента, и е дори по-важен от плана за възстановяване.

"Надявам се, че коалицията и нашите коалиционни партньори не са забравили, че приемането на еврото се извършва след мащабна разяснителна кампания, както е записано в коалиционното споразумение", каза Каримански. Той подчерта, че няма внесен и анализ по темата.

"Ние от ИТН бихме искали да обсъдим в Народното събрание заедно с депутатите Националния план за въвеждане на еврото. Ако вие не сте загрижени, които мълчите, ние сме загрижени", заключи Любомир Каримански.

По-късно председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов обвини финансовия министър, че решава еднолично въпроса с плана за приемане на еврото, което засяга джоба на всеки българин.

"Този парламент е тук за това, за да може да се обсъжда в широк кръг от представителите на народа, да имат всички граждани достъп до тази информация и тогава да се вземе решение, а финансовият министър Асен Василев се опитва да действа като самодържец във финансовата сфера, това е абсолютно недопустимо", коментира Йорданов.

Според него това е все едно финансовият министър сам да си разпише бюджета, да не го покаже на народните представители и "да си го действа, както на него му отърва". Включително в момента с бюджета, който е гласуван от Народното събрание, финансовият министър си позволява да прави неща, за които няма санкция, смята депутатът. В случая с приемането на еврото се опитва да направи същото, допълни той.

Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански коментира, че този план не би трябвало да бъде приет набързо и "на тъмно", а би трябвало да бъде представен в Народното събрание. Стоим твърдо зад това да ни бъде представен този план, за да сме сигурни, че курсът 1,95583 ще залегне там и ще бъде отразен т.нар. анализ разходи/ползи, коментира той.

Според Каримански процесът по изтегляне на националната валута е изключително сложен и труден, затова от ИТН искат да знаят как ще бъде включен в този национален план, кои органи са ангажирани и как ще бъде разпределено във времето. От изключително значение е как ще устоим на шока от инфлацията, тъй като той е определящ за по-нататъшно изпълнение на критериите за влизане в еврозоната, посочи още той.