Лидерът на БСП Корнелия Нинова е в словашкия парламент, където участва в среща на лидери на партии от държавите от Вишеградската четворка по покана на Роберт Фицо - лидер на СМЕР-Социална демокрация, управляващата партия в Словакия. Да се обединим и да се опитаме да постигнем в Съвета на ЕС блокираща квота за пакета за мобилност, заяви Корнелия Нинова.

Благодаря на Роберт Фицо за поканата да участвам в тази среща. Ние за пръв път сме включени в такъв формат- партиите от четирите държави от Вишеградската четворка и БСП. Това е пътят да се търсят съмишленици за защита на интересите на по-малките държави и на нашите народи. По въпроса, за който сте ни поканили - бюджета 2021-2027 г. и политиката на сближаване между различните държави членки, ние нямаме различия с вас. Подкрепяме декларацията на Вишеградската четворка от 02.02.2018 г., приета в Будапеща. Ако ние управлявахме в България, бихме я подписали, защото тя напълно отговаря на принципа на създаване на Европейския съюз за солидарност и на българския национален интерес.

Съжалявам, че българското правителство ви е отказало с аргумент, че като председател на Съвета на Европа няма право на национална позиция. Този аргумент не е верен. Да си председател на Съвета не означава да се откажеш от национален суверенитет. Ние ви подкрепяме, защото намаляването на средствата за сближаване между по-слабо развитите и по-бързо развиващите се държави, ще задълбочи различията в Европа. А намаляването на парите за общата селскостопанска политика ще засегне болезнено българските земеделски производители. Нашите земеделци и сега получават по-малко от тези в Германия и Франция. Нашата продукция не е конкурентоспособна. Ако ни орежат още от тези средства, българското производство ще бъде ликвидирано. Тук българският национален интерес съвпада с този на вашите четири държави и е хубаво да се подкрепяме, за да защитим икономиките и хората си.

Да се обединим и да се опитаме да постигнем в Съвета на ЕС блокираща квота за пакета за мобилност

Искам да предложа на вашето внимание още два въпроса, които засягат както общото ни европейско бъдеще, така и националните интереси на всяка една от нашите държави. Става дума за пакета за мобилност на президента Макрон и Истанбулската конвенция.

Пакетът за мобилност защитава големите и засяга най-много малките. Българското правителство предпочита да се моли на големите за снизхождение. Не вярвам това да се случи. Г-н Вебер обеща в България всички депутати от ЕНП да ни подкрепят, после те гласуваха срещу нас в комисиите на парламента. Предлагаме ви друг подход- да се обединим и да се опитаме да постигнем в Съвета на ЕС блокираща квота. Ако пакетът бъде приет в този вид, в българския транспортен сектор ще бъдат засегнати 10 000 фирми и 120 000 българи ще пострадат. С този пакет се нарушава основен принцип, върху който е създаден Европейският съюз- за свободно движение на хора и стоки. Защо допускаме сами да разрушим ценностите, върху които стъпихме в началото.

Що се отнася до Истанбулската конвенция, нашите държави - Унгария, Чехия, Словакия и България, не са я ратифицирали. Полша го е направила с резерви, но те не са признати. Българското правителство настояваше да я ратифицираме. Ние се възпротивихме. Над 70% от българското общество не желае конвенцията. Българската православна църква, католическото и мюсюлманското вероизповедание - също. Сега чакаме решение на Конституционния съд. Надявам се да обявят текстовете, касаещи социалния пол, за противоконституционни. Искам да ви уверя, че осъждаме всяко насилие над жени и деца. Дори внесохме закони в парламента специално за това. Те бяха приети. Каквото трябва, сме го направили. Уважаваме всички различни. Нашата Конституция им гарантира правата, но не можем да приемем трети пол. Това противоречи на християнските, семейните, традиционните български ценности. През юли очакваме делегация от нашето политическо семейство ПЕС. Те смятат, че правим голяма грешка като не подкрепяме конвенцията. Знам, че и господин Фицо имаше същите проблеми, но аз се надявам, че в нашето семейство различното мнение се зачита и уважава и че не може конвенция против насилието да бъде приета насила - не само от една партия, но и от мнозинството от българския народ.